• Luxury living
  • Zahrada
  • Ratanové léto / Přírodní křesla pro vrcholící letní sezonu podle Naota Fukasawy
Další článek
1 / 6

Ratanové léto / Přírodní křesla pro vrcholící letní sezonu podle Naota Fukasawy

Ratanová křesla si udržují stabilní oblibu mezi venkovním nábytkem. Tento týden na sebe strhla nechtěnou pozornost na britských ostrovech, kdy se jako údajný příklad mrhání octla na dlouhé soupisce drahého „kolonialistického“ vybavení ministerského bytu Borise Johnsona. To ovšem ale i v tom nepolitickém smyslu může znamenat, že ratan je znova trendy. Ostatně, oceňovaná španelská nábytkářská firma Kettal nyní přichází se speciální ratanovou kolekcí. Navrhl jí slavný průmyslový designér Naoto Fukasawa.

Advertisement

Jméno Naota Fukasawy je spjato zejména s japonským retailovým love brandem MUJI. Známý návrhář má ve své kariéře ale také štace například v designových gigantech jako Alessi, HAY, nebo B&B Italia.

Z jeho nynější spolupráce s oceňovanou španělskou značkou nábytku Kettal vznikla minikolekce ratanového nábytku s názvem Tou. Ta je podle výrobce poklonou „starobylému řemeslu splétání z ratanu a rákosu, které je základním prvkem vývoje západních i východních kultur“.

Historicky se ratan využíval na výrobu nejrůznějšího domácího náčiní, nábytku a dalších předmětů.
Jeho nynější výroba kombinuje tradiční ruční techniky s průmyslovými postupy. Místo nejběžnější formy tkaní se používají pruhované svislé linie, které jsou lehčí a mnohem výraznější než pletivo.
Pro venkovní užití je vhodný nábytek vyrobený z ratanu neloupaného. Loupaný patří pouze do interiéru a venku by dlouho nevydržel.

Více o kolekci zde