Další článek
1 / 16

Páteční pětka / Florista Václav Tomášek ve víkendovém dotazníku

Kousek od české módní tepny, tedy Pařížské ulice, se nachází květinový butik příznačně nazvaný Florist, kde pod rukama floristy Václava Tomáška vznikají prosté, rustikální vazby, opulentní a hédonistické pukéty, ale i neotřelé, floristické experimenty. Václav Tomášek v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Florist, plant lover & videogame addict from Prague, tak se s mírnou nadsázkou tituluje Václav Tomášek. Jeho byt by mohl suplovat zelené plíce minimálně jedné pražské čtvrti a on sám o sobě říká, že žije trochu jako pověstný král džungle. Je pokorný, umělecky předurčený, a i on má svoje guilty pleasures.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Bylo by poměrně snadné říct, že mi udělala radost nějaká nová rostlina, kterou jsem si pořídil, protože u mě doma se vždycky nějaká novinka najde. Vlastně si tak dělám radost v průběhu celého roku a postupně předělávám byt na džungli. Žiju trochu jako Tarzan. Kdybych měl vynechat rostliny, tak musím říct, že mě hodně nadchlo pokračování jedné z mých oblíbených videoher Darkest Dungeon 2, které se nese přesně v tom správném duchu prvního dílu. Rozhodně vřele doporučuji všem, co by si chtěli trochu potrénovat (rozumějte zničit) nervy.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Abych se přiznal, tak poslední dobou nemám moc na vaření náladu. Když už se k něčemu odhodlám, tak jsou to rychlorecepty à la co dům dal. Jakmile trvá příprava víc než hodinu, tak mě to spíš obtěžuje. Pokud už chci zkusit nějaké jídlo podle receptu, tak mám málokdy doma všechny ingredience a stejně musím hodně improvizovat. Kdybych se měl ale pochválit, tak umím udělat hodně dobré tiramisu. Nedělám ho moc často a jen pro zvláštní příležitosti.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Vzhledem k tomu, jak to u mě doma vypadá, musel jsem zavést jistý ranní uklidňující rituál. V jedné ruce hrnek s kávou, v druhé konvičku s vodou a hezky obejít a zalít všechny rostliny, co to zrovna potřebují. Je to takové spojení příjemného s užitečným. Zvláštním způsobem mě tahle ranní zalévací terapie uklidňuje. Většina plant maniaků určitě pochopí.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Není to tak dávno, co mě začalo trápit, že už se nevěnuji jistým věcem tak jako dřív. Proto jsem se je rozhodl trochu oprášit. Jednou z nich je čtení knih. Vlastně jsem si uvědomil, že jsem nic pořádného nepřečetl skoro rok. To mě trochu překvapilo. Dobrá zpráva je, že se ale pořád umím do knihy zcela ponořit a slupnout jí celou za dva večery. Co může být občas složitější, je vybrat si ten správný titul.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Za poslední dobu mě mnoho filmů dvakrát nenadchlo, takže bych raději doporučil něco ze starších kousků. Pravdou je, že celkem nedávno jsem viděl na Netflixu film Na nože: Glass Onion, a to bych klidně označil nálepkou víkendového guilty pleasure. Speciálně finále bylo super uspokojující. Jsem fanoušek japonského anime. Pokud by chtěl někdo zkusit něco nového, tak doporučuji můj nejoblíbenější film Zámek v oblacích. Rozhodně si zaslouží šanci i u lidí, kteří jinak tomuhle žánru nijak zvlášť neholdují.

Václava můžete sledovat zdetady