• Luxury living
  • Styl
  • Páteční pětka / Designér Václav Mlynář ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Designér Václav Mlynář ve víkendovém dotazníku

Před pár lety si stanovil cíl podílet se obnově sláva českého skla. Dnes, s odstupem času lze bez pochyby říct, že se mu to daří. Od roku 2017 je kreativním ředitelem sklárny Bomma. Jeho práce spočívá v kurátorství nových kolekcí, vyhledávání nových spoluprací, dohledu nad všemi kreativními výstupy a společně s týmem Bommy určování směru, kterým se bude ubírat, udržet jemnou linii mezi unikátností, uměleckou hodnotou a malosériovostí. Václav Mlynář v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Ateliéru produktového designu pod vedením dvojice Jana Němečka a Michala Froňka neboli Olgoj Chorchoj. Nejlepší škola je podle něj ale jakákoli změna prostředí. I proto nabíral zkušenosti v USA, Dánsku a Londýně. Po rozpadu studia deFORM, které založil s svým spolužákem Jakubem Pollágem v roce 2011, začal tvořit produktový design pod svým vlastním jménem v studiem VM. O nic méně důležitá je jeho role v ateliéru prostorové a interiérové architektury MONUMENT Office, které založil v roce 2019 a zaměřuje se na tvorbu kreativních kampaní, obchodů a instalací. Od roku 2020 vyučuje produktový design na americké škole North Carolina State University, která má v Praze svojí pobočku.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Určitě nová elektrická motorka Ösa od švédské firmy Cake, kterou jsem si nedávno pořídil. Je to opravdu krásný kousek, který se liší od všech ostatních typů, co najdete na trhu. Konstrukce rámu je naprosto jednoduchá a funkční. Motorkuu vlastně tvoří jen rám s koly a baterkou. Vše je odhaleno a člověk tak krásně vidí, co a jak funguje, a proč to tam je. Firma nabízí možnost motorku kustomizovat pomocí různých držáků, košíků či dalším sedlem. Cake je poměrně nová firma, jejíž filozofie je založená na udržitelnosti, a opravdu to myslí vážně. Jediný háček jsem našel v tom, že můj řidičák na tuto motorku nestačí, a proto si brzy budu muset dodělat i řidičák skupiny A.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vaření komplikovaných jídel není nic pro mě. Bere to hodně času a chce to komplexní plánování nákupů. Osobně preferuji přípravu jídel, které se dá nazvat spíše skládáním než vařením. Jedná se o jídla jako sushi, různé vietnamské závitky, mexická burrita či domácí pizza. Jednoduchá, dobrá, čerstvá jídla, které lze připravit během chvilky. Na „skládání“ takových jídel mě baví, že se z toho dá udělat hezká společná a společenská aktivita, jak s rodinou, tak s kamarády. Každý si tak může poskládat svojí vlastní verzi, která mu nejvíce chutná.

3

Co vám přináší klid v duši?

Po narození naší dcery téměř všechen čas dělím mezi práci a rodinu. Na nic ostatního není moc čas. Když se ale volná chvilka najde, tak mě velmi vyzenuje, když si mohu pustit podcast nebo audioknihu a uklidit si mojí prototypovací dílnu nebo vyluxovat auto. Jsou to činnosti, které mě uklidní a vyčistí mi hlavu.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Mojí dceři je teď tři a půl roku a neuvěřitelně ji baví, když jí vyprávíme smyšlené pohádky. Každé ráno při cestě do školky, a opět večer, když se vrátím z práce a dceru uspávám, musím vyprávět nové a nové příběhy. Po celém dnu v ateliéru je to mnohdy dost náročné, ale vždy zábavné. Fascinuje mě, jak se naše Rita umí soustředit, se zaujetím poslouchat a užívat si ty naše, mnohdy dost šílené, až nesmyslné příběhy.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Rád doporučím film i navazující seriál Co děláme v temnotách od Taika Waititi, který seriál režíroval a ve filmu i hraje. Je to skvělá odpočinková, ale i dost promyšlená komedie o upírech žijících v New Yorku. Další seriál, který myslím, že není v Čechách až tak známý, je Dave. Jedná se o skvělý, velmi satirický příběh inspirovaný životem rappera a komika Davea Burda, vystupujícího pod přezdívkou Lil Dicky. Zdaleka to není seriál pro všechny, ale pokud se člověk trochu vyzná v americké popkultuře, tak se mu bude dost líbit. Hodně mě taky baví dokumenty. Z nich bych určitě vypíchnul Free Solo, jež sleduje horolezce Alexe Honnolda, který vylezl bez jakéhokoli jištění devět set metrů vysokou stěnu El Capitan. Naprosté šílenství.

Václava můžete sledovat zde, tadytady