Další článek

Páteční pětka / Designér nábytku Cyril Dunděra ve víkendovém dotazníku

Designér Cyril Dunděra spolu se svým kolegou Matějem Janským ve studiu na pražské Letné navrhují nábytek pod vlastní značkou MCDJ. Věnují se také projektům pro tuzemské i světové značky jako Lasvit, Kler, Capellini a práci na interiérech a instalacích. Zakládají si na osobní zkušenosti a potkávání, díky čemuž v synergii s ostatními nechávají prostor vzniku zajímavých projektů. Cyril Dunděra v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Mladí designéři a zároveň spolužáci ze střední školy spolu naplno pracují od roku 2020. Jejich filozofie udržitelnosti skrze asketický luxus se promítá do každého projektu. Cyril mimo sedacího nábytku a svítidel je autorem i několik dekorativních objektů do interiéru. Při navrhování upřednostňuje spíše materiály než barvy, u nich se snaží především o důmyslnost a mnohoznačnost. Součástí procesu navrhování je návštěva vzorkoven a poznávání nových technik a postupů. Vedle návrhu nábytku se pustili také do módy: s dvojicí SegraSegra spolupracovali na návrhu bundy. Do budoucna mají ambici navrhnout kompletní sortiment nábytku a vyzkoušet si všechny typy zadání.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Pohovka Cheers z našeho studia JanskýDunděra. Nemůžu se dočkat, až budu mít dost velký obývák na to, že si ji tam pořídím. Bude hned vedle Lounge křesla od Eamesů. Máme jí zatím ve studiu na Letné, kde v ní sedím skoro každý den. Je to totiž vysněný produkt, který jsem vždycky chtěl navrhnout.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Jednoznačně lasagne! Mým snem, až na to budu mít kuchyň, je pořídit si pasta maker. Až si budu moci dělat pastu všeho druhu, sám a čerstvou.

3

Co vám přináší klid v duši?

Procházky, hudba a přátelé. Často se chodím ven procházet s hudbou v uších. V ten moment se soustředím na to, co je kolem mě, a jak nato hudba reaguje. Je to pro mě forma meditace.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Djing. S designérém Ondřejem Stárou si z toho tak trochu děláme srandu. Pod názvem Pickles tak nepravidelně hrajeme na různých akcích. Djing je něco, k čemu jsem přišel úplnou náhodou. Je to hobby a hobby to i zůstane. Hudbu poslouchám dennodenně. Bez sluchátek nevyjdu z bytu. Hudba je o sdílení a o emocích. Dokáže mě naladit v jakékoli situaci a i jako DJ je důležité se dostat na stejnou vlnu jako lidi, pro které hrajete. Vím, že jsem především designér a ne DJ. Tak to i zůstane.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Jednoznačně Atlanta od Childish Gambino. Poslední dvě série jsou bizarní, nepředvídatelné a důvtipné. To, s jakou nadsázkou reaguje na dnešní sociální bubliny, je dost zábavný.

Cyrila můžete sledovat zdetady