Další článek

Páteční pětka / Architektka Lenka Míková ve víkendovém dotazníku

Od roku 2014 vede vlastní architektonické studio, které nese její jméno. Přestože je architektura velmi konkurenční a stále především mužský obor, ona se v něm pohybuje suverénně a přesto s velkou, pro ni typickou empatií. Ráda pracuje s jednoduchostí a přirozeností, úctou k historii a kontextu místa. Její přístup spočívá v očišťování tvarů, motivů, nápadů a následnému vyznění přirozené a jednoduché krásy. Reflektuje prostor, světlo, materiály, detaily. Zásadní je pro ni i to, aby výsledek dokázal nabídnout i něco navíc. Lenka Míková v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Výrazně na sebe upozornila projektem rekonstrukce jihočeské usedlosti zvaný Dva domy, srnky a stromy, za kterou její atelier získal cenu cenu Interiér roku 2017. Že se nebojí i jisté kontroverze dokázala realizací interiéru hodinového hotelu Relax Underground, kterou ocenila nejen česká ale i zahraniční média. V roce 2019 Lenka a její tým vyhráli soutěž na realizaci interiéru v předsálí Dvořákovy síně v budově Rudolfina. Pro značku Freshlabels vytvořil ateliér vzhled berlínské prodejny a později i letenský Freshlabels Sustainable Store reflektující zásady udržitelnosti. V roce 2021 ji prestižní mezinárodní magazín Wallpaper vybral jako ambasadora pro svého průvodce Prahou.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Teď zrovna mě potěšil můj kamaráda a designér Jakub Pollág, který mi dal keramický hrnek své značky Zeitgeist Limited. Už druhý! První mi dal před rokem a já mu ho nadšeně chválila. Ranní kávu v práci nepiju z ničeho jiného, a všichni ví, že mi ho nikdo nesmí brát. Teď už si ho nemusím tak hlídat. Baví mě vizuálně, hapticky i jeho chytrý design. A přitom taková blbost! Současně je to hezký příklad, jak nám mohou tyhle každodenní věci dělat radost, byť drobnou. Ale i ta se přece počítá.

2

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Nevím přesně, jak to definovat. Jsem mistr jídel typu Co dům dal nebo Co zbylo v ledničce. Vlastně mě takové výzvy inspirují. Nebaví mě vařit podle receptů. Ráda improvizuji klidně i s  omezenými možnostmi. Hlavně nemám ráda plýtvání jídlem a vyhazování. Umím taky skvělé rychlovky, různé saláty a snídaňové kaše na nekonečno způsobů. A ráda vařím pro někoho.

3

Co vám přináší klid v duši?

Toho je vícero. Obecně příroda, pohled na nebe a výhledy celkově, a hory. Tenhle rok jsem to nějak obzvlášť intenzivně vnímala. Dělá mi dobře ten klid přírody a nadhled. Je jedno, jestli se jedná o švýcarské Alpy nebo českou Šumavu. Zejména v kombinaci s cestou do těch výšin, kdy se mi s fyzickou námahou čistí hlava, občas se mi tak podaří i naladit na čisté bytí.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Bolesti zad a vyhřezlá plotýnka mě přiměly věnovat se víc svému tělu i jinými způsoby, než jsem byla zvyklá. Vedle jógy jsem nedávno začala chodit na silový trénink fyziofitness a k mému překvapení mě to dost baví. Učím se správně zvedat závaží a možná opravdu časem přejdu i na ty velké činky, jak naznačuje můj trenér a mně to na začátku přišlo zcela absurdní. Mým dlouhodobým snem je naučit se šermovat, ale to mě ještě čeká.

5

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Přiznám se, že nemám doma televizi a na seriály radši moc nekoukám, protože nikdy nezvládnu pustit si jen jeden díl. Ale klidně bych si znova dala obě série mého oblíbeného seriálu Mladý papež režiséra Paola Sorrentina. Což mi volně asociuje další jeho počin a jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů Mládí. To sanatorium v horách, kde se film odehrává, bych si o tomhle víkendu dala úplně nejradši! Nicméně tento sváteční víkend bych spíš všem doporučila odtrhnout se od obrazovek a displejů a věnovat se svým blízkým i sobě samým.

 

Lenku můžete sledovat zde