Další článek
1 / 34

Na návštěvě / V bývalém zájezdním hostinci na císařské cestě

Ve středověku obcí Kravsko na Znojemsku procházela hlavní obchodní štreka z Vídně do Prahy. Z těchto časů pochází základy hlavní budovy areálu Kocanda, která sloužila jako zájezdní hostinec. Po citlivé loňské rekonstrukci podle návrhu studia ORA dnes Kocanda přináší pohodlný víkendový relax v podobě stylového penzionu a eventových prostor.

Advertisement

Kdysi tu bývalo živo. Zájezdní hostinec se strategicky nalézal na císařské cestě Praha-Vídeň, přes níž nejenom projížděly náklady se zbožím, ale také tudy v běhu staletí pochodovala celá královská vojska a družiny. Před hostinci na cestě soustavně parkovaly desítky formanských povozů, aby se znavení kupci, cestující a jiní poutníci občerstvili na cestu a užili si zábavy.

S postupným rozmachem železnice význam formanské silnice upadal. K původní budově Kocandy (z německého „Gottseidank“, tedy „Díkybohu“) byl v devatenáctém století přistavěn komplex průmyslových staveb místní keramičky. I tyto budovy v dohledné době čeká renovace na ubytovací kapacity.

Po loňské proměně podle návrhu architektonického studia ORA Kocanda slouží jako rozsáhlý penzion. Součástí je také barokní sál určený k pořádání společenských akcí, teambuildingů a svateb. „Areál byl, a částečně i je, ohroženou památkou. Památkáři byli velmi vstřícní, uvědomovali si, že kdyby se toho investoři neujali, budovy rychle zchátrají a postupně zaniknou,“ říká architekt Jan Hora z atelieru ORA. „Spolupráce byla konstruktivní, vycházeli nám velmi vstříc.“ Výsledkem je i to, že Kocanda obdržela ocenění za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje za loňský rok.

Studio ORA je zkratkou pro „originální regionální architekturu“ a bylo založeno před sedmi lety.
„Naší strategií je zbytečně nebourat. Vybíráme si zakázky, které nám dávají smysl a u kterých se nám zdá, že nás budou bavit – bez ohledu na měřítko nebo typologii. Momentálně tak řešíme větší vinařství, ale zároveň i lavičku.“

Bylo složité zachovat genius loci? „Místo je tak specifické a silné, že stačilo odstranit nevhodné nánosy a lehce podpořit atmosféru,“ vysvětluje architekt. Většina materiálů v domě zůstala. Nové jsou podlahy v přízemí z taveného čediče. „Tohle je první etapa, další etapy budou mít zase úplně jiný charakter, protože už jsou situované do průmyslových budov. Na malém prostoru se zde potkává komponovaná okrasná zahrada s utilitární průmyslovou drsností,“ uzavírá architekt.

Více o penzionu zde, o architektech tady