Další článek
1 / 7

Kouzelná skříň / Designový nábytek Heleny Dařbujánové má pohádkové kvality

Architektka a designérka Helena Dařbujánová v rámci probíhající výstavy fotografií Alžběty Jungrové Já věřím / I Believe v budově Staré prádelny ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze představuje magickou šatní skříň pro ženy s názvem Ona je…, která vás přenese do pohádkových světů.

Advertisement

„Myšlenku na šatní skříň pro ženy jsem měla v hlavě už dlouho. Že to má být takový poklad na poklady bylo jasné, stejně jako představa sytě růžového sametu uvnitř a fotka od Alžběty Jungrové na povrchu. Minulý rok mě na její výstavě v Rajhradu naprosto nadchla jedna fotografie, a já věděla, že je to přesně ta, která musí být na skříni. Konkrétní podobu dostala skříň až letos. A teď mohu říct Ona je… vyrobená,“ říká Helena Dařbujánová.

A proč vlastně dostala skříň název Ona je… ? „Proč tento název jsem se snažila vyjádřit v podtitulu: Ona je kouzelnice, co schovává plyšové králíky v klobouku, kouzelnou hůlkou maluje růžové sny a za zrcadlem je mění v holčičí smích…“ vysvětluje autorka.

Vystavená originální šatní skříň je vyrobená z překližky ve dvou verzích – jedna je v březové dýze a vyložena růžovým sametem od Designers Guild. Doplňuje ji zrcadlo, háčky na korále 
a černě lakovaná zásuvka také vyložená sametem. Černá skříň je naopak celá v laku. Fotografie ženy je od Alžběty Jungrové. „Zásuvky vyložené sametem jsem poprvé použila u kolekce Audrey už před osmi lety, práce se sametem mě baví, samet je tajemný a sexy. V případě šatní skříně jsem se rozhodla ji vyložit sametem celou,“ doplňuje úspěšná česká designérka.

„Ona je… také plynule navazuje na vše ostatní, co jsem kdy udělala – na kolekci puntíkovaných a proužkovaných komod Suzanne, které jsou určeny na uložení všech našich pokladů… na hrací strojek Mostly Wine o dekadentním pocitu štěstí… na gauč Golden Kids, který zhmotňuje moje přesvědčení o tom, že všechny děti jsou zlaté, ať už opravdu, či v uvozovkách, a je jim to třeba říct… na dámskou ložnici Audrey, která je poctou Audrey Hepburn… na gauč Oto(wo)man, který hlásá, že nejdůležitější na světě je láska…“ uzavírá Helena Dařbujánová.

K vidění i zakoupení budou skříně od podzimu v showroomu Heleny Dařbujánové na Letné v Praze.