Další článek
1 / 8

Klasické, hravé, designové. Sklenice, které vám doma nesmějí chybět

České sklo je pojem, pestrý stejně jako tvary, barvy a dezény výbrusů, kterými disponuje. Vedle produktů zvučných značek u nás vznikají výjimečné spolupráce i jedinečné umělecké kolekce sklářských designérů. A nejinak je tomu v lockdownovém roce 2021. Kvalitní sklenička může mít mnoho podob i příběhů. Který bude ten váš?

Advertisement

Sklo je komoditou, jejíž koupí investujete do hmotné hodnoty – originality, tradiční značky a kvality v podobě precizní práce – ale také do svého potěšení. Sklenice není jen nádoba, která udrží nápoj připravený k vypití, ale malé umělecké dílo, objekt, až osobní předmět, na který se těšíme: Až ho vybereme a koupíme, až ho budeme rozbalovat z hedvábného papíru, až si do něj poprvé nalijeme oblíbený nápoj a ještě než smočíme rty, budeme si s ním napřed trošku pohrávat v ruce a sledovat záblesky čistého světla v křišťálu.

Základní výbava / whisky set Moser

Minimalisticky elegantní karafa, dokonale rovné sklenice s těžkým dnem na whisky a sklenice typu tumbler na vodu či long drink. Legendární whisky set od Moseru je volbou pro konzervativce, milovníky minimalismu, klasiky. Pro ty, kteří možná nechtějí dlouze přemýšlet nad výběrem, ale dají na hodnotu, spojenou s kvalitním designem a proslulou značkou, která navazuje na tradici původní rytecké dílny Ludwiga Mosera, založené roku 1857, a později stejnojmenné sklářské huti.

Signifikantní zástupce českého sklářství disponuje škálou zákazníků od významných šlechtických rodů po všechny, kteří chtějí mít doma „slušné sklo“. Whisky set vznikl v roce 1968 a dnes už patří mezi legendy značky. Ať už v křišťálově čiré verzi, nebo klasických moserovských barvách padne do ruky všem, kteří jsou povzneseni nad ornamenty a výstřelky a chtějí nechat absolutně vyniknout nápoj, který ale zároveň vždycky chutná o něco lépe, když se pije ze „slušného skla“.

Hravá sbírka / kolekce Pink Rückl

Nižborská sklárna Rückl má ve znaku čápa, ale vstala z popela jako fénix. Mediální i zákaznickou pozornost na sebe strhla kolekcemi broušeného skla, vytvořeného podle návrhů Ronyho Plesla, které si pohrává s neotřelým užitím klasické techniky i jistou mírou recese a humoru. Sklenice z kolekce Pink vynikají jednoduchým tvarem, který neexperimentuje, a decentními barvami, doplněnými o tradiční, precizní techniky brusu a dezény „vypůjčenými“ z bohatě broušeného českého křišťálu, i ostře řezané, „punkové“ motivy.

Sběratelský potenciál sklenic prochází napříč celou kolekcí – ať už si chcete koupit jednu pro radost, nebo s nimi vybavit celý domácí bar, sjednotit, nebo naopak prostřídat barvy a motivy. Sklenice Pink jsou univerzální a vhodné do doby, která si nepotrpí na stříbrné podnosy se sklem, přesně určeným pro ten který nápoj – důkazem je i spolupráce se značkou Meadows a rozšíření kolekce o vonné svíčky ve skleničkách, které lze po vyhoření dál používat k servírování nápojů.

Designový objekt / Ovo Kateřiny Smolíkové

Inspiraci vejcem kolekce skleniček na destiláty nezapře. Nemají rovné dno, zato se umisťují do otvorů ve skleněné desce – společně s ní tvoří designový objekt. V tomto konceptu tkví jejich originalita, ale i trošku prokletí: „Vrtání a leštění otvorů, které vyžadovalo speciální stroj – vrták a malé leštící kotoučky – se stalo překážkou pro výrobu. Firmě, se kterou jsem na projektu spolupracovala, se práce nevyplatila,“ říká autorka kolekce Ovo Kateřina Smolíková.

„Neotřelé designy se vyplatí v případě sériové výroby, kde je pak návratnost, ne u originální, umělecké malé kolekce,“ dodává autorka, která má na svém kontě třeba skleněné lustry v dubajském metru. I proto byla původní kolekce z roku 2010 na zakázku za cenu kolem 300 eur. Projektu Ovo se ale nevzdala a tak vznikla hravá, pastelově barevná štamprlata s rovným dnem. I ty mají svou výhodu – lze je kupovat jednotlivě a postupně tvořit malou sbírku.