Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Designérka keramiky a porcelánu Paula Benčaťová ve víkendovém dotazníku

Práce s keramikou je pro tuto mladou designérku cestou, jak se vyjádřit a předat své emoce. Zkouší nové techniky a přesahy do jiných uměleckých disciplín. Kromě navrhování keramiky se věnuje malbě, což je hezky vidět například na dekorech jejích váz. Používá tahy štětcem, různé barevné směsi, roztoky kovů, či litografii na porcelánu. Paula Benčaťová v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Její poetickou tvorbu inspirují hlavně lidé a jejich příběhy, příroda, ale také architektura a geometrie. Keramické objekty vznikají z potřeby zpomalení v uspěchané současnosti. Pomocí barvy a linie autorka tvoří plastické obrazy-objekty na pomezí řemeslné a abstraktní tvorby. Pruh za pruhem, minutu za minutou zaznamenávají plynutí času a vybízí ke zpomalení v každodenním spěchu.

1

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Velkou radost mi udělal nedávno koupený kávový servis Aurelia od Jaroslava Ježka. Důkladně a detailně zpracovaný porcelán, s vroubkovým dekorem na konvičce. Dlouho jsem po něm toužila a ten nejhezčí jsem objevila v jednom pražském starožitnictví. Také však velmi ráda podporuji naše současné umělce a designéry. Mám několik kousků, například košili a šátek od Jakuba Patky a nejnověji mi bude doma viset nádherného dílo od Jakuba Chomy, které má pro mě osobně silnu symbolickou hodnotu.

 

2

Jaké nejzajímavější jídlo dokážete uvařit?

Upřímně řečeno, ve vaření nejsem moc zdatná. Ráda však ochutnávám jídla těch, kteří to milují a umí perfektně připravit. Já raději připravím jednoduché, ale svěží dorty pro mé přátele. Často si vymýšlím, střídám chutě a ingredience. A to má neustále moc příjemnou odezvu. Mascarpone s vanilkou a ovocem na milion způsobů byla zatím vždy zaručená mňamka.

3

Co vám přináší klid v duši?

Určitě je to cestování a příroda. Miluji vylidněná místa a pláže a různá zákoutí. Cítím se při tom nesmírně svobodně a zároveň dobrodružně. Když jsem ještě studovala v Norsku, během léta jsem pracovala v jednom jižním městečku, nedaleko kterého byl ostrov. Nasedla jsem na ferry a celý ostrov jsem tam dokola přejezdila na kole. Našla jsem nesmírně krásná místa a výhledy. Podobnou túru jsem absolvovala i v Ranastogji, kde jsem zažila snad každé roční období. V poslední době mě nejvíc přitahuje Portugalsko a jeho opuštěné a divoké pláže.

4

Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Začala jsem více používat kalendář v mobilu. Jo, nic nového, ale nejraději si všechno píšu a značím ručně do diáře a zápisníku. Nicméně, povinností a plánů přibývá a tak je to pro mě přehlednější a nezapomenu na nic důležitého.

5

Který nedávno shlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Za mě jednoznačně Oppenheimer. Půjdu se na něj podívat znovu!

Paulu můžete sledovat zde