Dárkové karty od Ambiente již třetím rokem zdobí ilustrace kapra od českých umělců. V předešlých dvou letech se na nich objevilo dílo od Jakuba Matušky aka Maskera. První Maskerova ilustrace – hejno kaprů – vznikla už v roce 2023 a byla inspirovaná aktem rybaření. Ta pro rok 2024 je barevně i stylově podobná, ale odlišuje se kompozicí. A právě poslední Maskerova ilustrace kapra se nyní vůbec poprvé objevuje na porcelánu. „Je tam pouze jeden kapr, kterému jsem zatočil ploutev. I díky tomu krásně sedí na kruhovitý talíř,“ popisuje ilustraci Masker. Při malbě kapra umělec pracoval s akrylovými barvami – linky a tečky dělal štětcem, u větších ploch pak použil techniku airbrush.
(Ne)tradiční stolování / Tak trochu jiné talíře po babičce
Bílý talíř je naprostá designová klasika – působí čistě, elegantně a hlavně nechá vyniknout barvám a texturám servírovaných pokrmů. Proto jej taky používají ty nejlepší restaurace. Současně jídelní talíř může být vážně krásný, stylový a praktický dárek, zvlášť pokud vyberete něco opravdu speciálního. Najednou i ten chleba s máslem bude chutnat úplně jinak.
“Chtěl jsem talíři dodat určitou monumentalitu, aby v interiéru skutečně vynikl.”
Návrh talíře si vzal na starost Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj. Jeho cílem bylo podpořit výtvarné dílo a přenést jej na porcelán co nejvěrněji. „Vnímám to jako službu výtvarnému dílu, a tak jsem se snažil vymyslet, jak ho co nejlépe přenést na porcelán. Kapr má být v centru pozornosti, proto jsem zvolil co nejjednodušší a nejméně rušivé řešení, tedy jednoduchý bílý talíř,“ říká Froněk. Záměrem designéra bylo vytvořit plnohodnotný dekorativní objekt. „Chtěl jsem mu vrátit dekorační funkci, jakou měly talíře dříve – například v Holandsku, kde se v 17. století stěny zdobily talíři s modrobílými motivy. Dnes už se talíř jako dekorace tolik nevnímá, a právě proto jsem mu chtěl dodat určitou monumentalitu, aby v interiéru skutečně vynikl,“ vysvětluje, proč zvolil neobvyklý rozměr 40 cm.
Na realizaci se dále podílel Matěj Polách, mistr keramické dílny UMPRUM. Výrobu z počátku provázely technologické výzvy, zejména při volbě porcelánu. „Karlovarský porcelán nefungoval tak, jak jsme předpokládali. Nakonec jsem proto zvolil francouzský, na který jsem zvyklý, a od té chvíle šlo všechno jako po másle,“ říká Polách. Samotný motiv kapra se na talíř přenášel pomocí speciální techniky. „Vystřihl jsem motiv, namočil ho, přenesl na talíř a vyhladil bublinky. Při výpalu přenášecí fólie vyhoří a na porcelánu zůstane jen čistý motiv kapra,“ popisuje Polách postup, který přirovnává k dočasnému tetování.
Edice vznikla v počtu pouhých 13 kusů. Každý talíř prochází několika fázemi kontroly kvality a i přes svou dekorační funkci může být využit i pro servírování. Limitovaná edice talířů s kaprem je aktuálně k dispozici v klubu Ambiente v Burzovním paláci na Praze 1. Postupně by se talíře měly objevit také ve vybraných designových obchodech a prodejních galeriích. Cena jednoho talíře je 12 500 Kč.
talíř Villeroy & Boch, 1680 Kč, koupíte zde
talíř Dior, 3600 Kč, koupíte zde
talíř Hermès, 9700 Kč, koupíte zde
talíř Fornasetti, 7400 Kč, koupíte zde
talíř Ambiente, 355 Kč, koupíte zde