Kreativní ředitel Moser Jan Plecháč v novinkové kolekci Magnus přetavil svou dlouholetou fascinaci brutalistní architekturou do solitérů, které překvapují nejen svým objemem, ale i emocionální hloubkou. Kolekce přichází v době, kdy brutalismus zažívá renesanci – a Magnus ho představuje ve své křišťálové interpretaci. Jan Plecháč v návrzích zúročil architektonické vzdělání a zhmotnil typické formy tohoto směru do výrazných linií a proporcí váz, jejichž hmota i barevnost čerpají z estetiky, která zásadně ovlivnila architekturu a vizuální kulturu 60. a 70. let.
Český design / Vázy pro milovníky květiny i designu
Váza jako designový artefakt v prostoru plní nejen praktickou funkci, ale i výraznou estetickou roli. Dobře zvolený velkoformátový objekt s unikátním tvarem, texturou nebo barvou se může stát středobodem místnosti. Naopak menší vázy s kontrastní barvou či materiálem oživují prostor. Skvěle fungují na konzolových stolcích, policích nebo jako součást aranžmá na jídelním stole. V ateliérech českých designérů jsme vybrali to nejlepší, čím oživit prostor.
„Brutalistní stavby provokují, vzbuzují respekt a vyvolávají úžas. Vynikají silným autorským rukopisem, který jim dodává výjimečnost. A právě taková je i kolekce Magnus,“ říká designér.
Barevná paleta vychází z interiérů typických pro brutalistní estetiku, kde dominovaly teplé, zemité tóny s nádechem hnědooranžové. Při výrobě se používá tradiční technika podjímání, umožňující vrstvení barev. Ve sklárně vůbec poprvé došlo ke spojení topasu a modré, čímž vznikl nový žlutozelený odstín. Toto neobvyklé spojení navíc vytváří jemný kouřový efekt. Každý kus je tak originálem a výsledkem barevné alchymie, která má ve sklárně své pevné místo.
Magnus je zároveň poctou odvaze – konkrétně té, kterou před sto lety projevil Leo Moser, syn zakladatele sklárny, když se vydal do berlínských laboratoří, aby společně s chemiky vytvořil zcela nové spektrum odstínů. „Chci navazovat na jeho odvahu. Být energií, která Moser posouvá dál,“ dodává Jan. V kolekci se tak prolíná minulost s budoucností – monumentální styl s jemností ruční práce, víra v tradiční řemeslo a síla tvůrčí vize.
váza Moser Magnus 17,5 cm, 22 500 Kč, koupíte zde, váza Moser Magnus 26 cm, 70 000 Kč, koupíte zde, váza Moser Magnus 36,5 cm, 112 500 Kč, koupíte zde
Designový svět se letos leskne. Rok 2025 jednoznačně patří kovům. Chrom, stříbro, platina a další metalické tóny dominují interiérovému designu, módě i doplňkům pro stolování. Česká značka Klimchi na tento trend reaguje uvedením nové edice svého ikonického Crystal Hobnail džbánu, který nově přichází ve variantě s platinovým uchem.
Stejně jako všechny produkty značky Klimchi je i tento džbán zcela ručně vyráběný ve sklárně v Kamenickém Šenově. Sklo se nejprve fouká do kovové formy s optickým dekorem Hobnail, a poté do dřevěné formy, která tradičnímu džbánu dodá jeho finální tvar. Ucho je ručně pokoveno platinou, jedním z nejvzácnějších drahých kovů na světě, což dodává celému výrobku elegantní a sofistikovaný vzhled.
džbán s platinovým uchem Klimchi Crystal Hobnail, koupíte v kamenné prodejně Klimchi v hotelu W Prague na Václavském náměstí a zde
Umělkyní Dominikou Petrtýlovou na své poslední výstavě v Preciosa Flagship Store, výkladní skříní toho nejlepšího, co nabízí české sklářství. Dominika svou originální tvorbou a technikou malování sklářskými barvami na ručně foukané sklo si zasloužila místo mezi nimi. Její tvorba je hravá, barevná, přináší radost a zosobňuje autorčinu fascinaci Prahou – místem, kde se tvoří česká historie. Tvorba Dominiky silně odráží její život ve městě, ale i lásku k přírodě a možná kapku ztřeštěnosti. Dominika je malířka, která místo pláten používá skleněné vázy. Posouvá je za hranice pouhého dekoračního předmětu, přistupuje k nim jako k vyjadřovacímu prostředku svých myšlenek a povyšuje je na umělecké objekty. Mezi její další práce však patří i design svítidla, ceny, užité sklo a umělecké objekty či instalace. Zalíbení našla ve městě, pop kultuře, dějinách umění a architektuře, to vše se v její tvorbě silně odráží. Dominika pracuje sama osobně na každém svém díle, protože je pro ni velmi důležité se zúčastnit výrobního procesu a otisknout tak do díla kus sebe.
Nová kolekce limitovaná edice váz navazuje na původní kolekci Archivases. Tyto vázy byly její bakalářskou prací reflektující Prahu, její architekturu, veřejný prostor a atmosféru. Rozhodla se, že veškerou tématiku spojenou s životem ve městě bude malovat na tento tvar. A to vždy tak dlouho, dokud neobjeví novou fascinaci z města, kterou si bude chtít zpracovat. Dominika namalovala novou kolekci Archivase váz přímo pro Preciosa Flagship Store Jde o barevné vázy sprejované srdíčky v kontrastu s precizně malovanými ptáčky. „Momentálně mě fascinuje ptactvo v Praze, pozoruji tolik druhů žijících přímo v centru. Je úžasné vidět kosáka na potagované lavičce, nebo straku, která se prohrabuje v koši s odpadky, na kterých svítí loga firem. A do toho ten po městě všude přítomný symbol srdce! Baví mě kontrasty města a přírody, krásného a ošklivého. Přijde mi to poetické,“ vysvětluje designérka.
vázy Dominika Petrtýlová, koupíte zde
Sklářský designér František Jungvirt a módní designérka Ivana Mentlová spojili síly a vytvořili kolekci unikátních váz a difuzéru připomínající oblázky si pohrává s minimalismem a zemitými odstíny barev. Každá váza je ručně foukaná do dřevěné formy mistry skláři ve sklárně Ajeto v severních Čechách. Poté ručně broušena a leštěna do vysokého lesku nebo zmatněna technikou pískování. Pro tvorbu Františka Jungvirta jsou minimalistické tvary založené na elegantní linii signifikantní a odrážejí jeho jedinečný přístup ke sklářskému řemeslu. Jako sklářský výtvarník, designér a malíř skla patří mezi nejoriginálnější a nejsledovanější představitele mladé generace českých sklářských tvůrců v Česku. Vedle designu užitných předmětů se zaměřuje také na tvorbu uměleckých objektů, instalací a limitovaných sérií, v nichž propojuje tradiční české sklářství s novými impulzy. Ivana do společné kolekce přináší svoji nadčasovou estetiku a smysl pro detail. Pro navržené tvary vybrala unikátní škálu barev při níž vycházela z materiálů, se kterými běžně pracuje a jenž odráží její osobnost a autorský rukopis. výjimečný cit pro detail a harmonii barev. Tyto silné aspekty jsou pro Ivanu a její tvorbu charakteristické a promítají se i do celé její kariéry.
Kolekce bude exkluzivně představena na vernisáži 19. května v Clam-Gallasově paláci. Vázy a difuzéry budou k zakoupení pouze v showroomech a na e-shopech obou designerů od května 2025.
Exkluzivní limitovaná edice vázy Maya, která vznikla v dílnách Rückl jako pocta prvnímu máji – svátku lásky, jara a pomíjivých okamžiků, jež navždy zůstávají v našem srdci. Inspirací se stala slavná báseň Máj Karla Hynka Máchy, jejíž verše dodnes oslavují krásu přírody a vášnivou sílu lásky. Edice je limitována na pouhých sedm kusů, každý kus je signován kreativní ředitelkou a autorkou Kateřinou Handlovou. Jemný květinový brus na růžovém křišťálu evokuje třešňové květy – symboly nového začátku, křehkosti i něžné vášně. Váza Maya je nejen designovým objektem, ale také emocionálním vyjádřením jarního znovuzrození, niterné citlivosti a poezie, která promlouvá beze slov. Design vypráví příběh o lásce, jež v srdci otvírá se jako květ – stejně jako v Máchově nejslavnějším díle, které se stalo nadčasovým symbolem českého romantismu.
váza Rückl Maya Heroine, 44 990 Kč, koupíte zde
Značku Qubus založil r. 2002 Jakub Berdych Karpelis spolu s Maximem Velčovským a ve stejném roce otevřeli stejnojmenný obchod s designem, který vznikl s myšlenkou prezentovat český současný a konceptuální design s vtipem a netradičně. Pod značkou Qubus vznikla celá řada dnes již ikonických designových produktů, kolekcí a děl. Produkty Qubus jsou charakteristické svým humorem a hledáním nových významů a kontextů. Kolekce čtyř váz Brno je inspirovaná moravskou metropolí a jedná se o historicky první edici „bucket“ vázy Golden Touch s ručně psaným zlatým textem a signaturou autora. Vázu navrhl a ručně maloval Jakub Berdych Karpelis a vznikla na popud brněnské rodačky a členky týmu Qubusu Marcela Straková. Ručně foukané vázy je možné zakoupit v brněnské pobočce Deelive na Orlí a Wolfgang Store na Radnické ulici v Brně.
váza Qubus Brno Unnamed Bucket Golden Touch, 14 390 Kč, koupíte zde
Sklářský výtvarník, designér a brusič skla Lukáš Jabůrek propojuje tradiční sklářské řemeslo se současným designem. Do každé práce vkládá příběh a určitou symboliku, která odkazuje nejen k autorovi, ale především k samotnému dílu, jeho podstatě a inspiraci. Rád kombinuje barevnou sklovinu a náročný brus, což dodává dílu jedinečný výraz a atmosféru. Dílo pak vzbuzuje emoce a je podstatnou architektonickou součástí interiéru. V tomto duchu vznikala i limitovaná edice váz Večernice. Venuše, druhá planeta od Slunce ve sluneční soustavě, se objevuje jako první hvězda po západu Slunce, během noci mizí, a pak nebe rozzáří zase těsně před rozbřeskem. Proto si také vysloužila své označení Večernice, či Jitřenka. Po Slunci a Měsíci jde o nejjasnější objekt na obloze, který rozzáří každý interiér. Ručně foukané vázy v kombinaci uranového skla podjímaného modrou. Gradient modrého odstínu evokuje přicházející noc, která sebou nese cosi tajemného a mystického.
váza Lukáš Jabůrek Večernice (30 cm), 65 500 Kč, váza Lukáš Jabůrek Večernice (17 cm), 27 500 Kč, koupíte zde
Roman Šedina pochází z Bechyně, města známého jako centrum keramického průmyslu v Československu, není tedy divu, že se rozhodl věnovat designu výrobků právě z tohoto materiálu. Po dokončení Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni pokračoval na Fakultě umění a designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde se nakonec sám stal pomocným učitelem. V rámci své tvorby Roman přistupuje ke keramice jako k řešení hádanky a fakt, že designer je vždy něčím limitován, tak přijímá s povděkem. To je možná taky důvod, proč pojmenoval svou druhou značku LIMITED. Jeho práce, které si postupně získávají místo v srdci u lidí po celé Evropě, jsou přímočaré, elegantní a záměrně nedokonalé. Největší inspirací Romana Šediny je japonská technika Wabi-sabi, což v překladu znamená „přijmout nedokonalost“. Kdykoliv tedy objevíte na některé jeho váze drobnou nebo větší nesrovnalost, sem tam nějaký ten hrbolek nebo nerovnoměrný povrch, nevnímejte to jako chybu. Nechte se naopak okouzlit nedokonalostí, jakou se vyznačuje okolní svět, stejně tak jako my sami.
Váza Curve, speciálně vytvořená pro Artisème, od Romana Šediny, zdůrazňuje elegantní křivky. Na některých kusech jsou zachovány malé neopracované kousky hlíny, které odkazují na proces tvorby.
váza Roman Šedina Curve, 4800 Kč, koupíte zde
Váza Bandaska 20 od Michaely Tomíškové a Jakuba Janďourka z proslulého studia Dechem možná není z největších, ale přesto se stane ústředním bodem každého interiéru. Od ostatních váz z kolekce se mírně liší jak tvarem, tak i výraznou barvou, která tomuto kousku dodává ojedinělý moderní vzhled.
váza Dechem Bandaska 20, 4500 Kč, koupíte zde