• Luxury living
  • Architektura
  • 5 domů podle Franka Lloyda Wrighta / Kde si nyní pořídit bydlení inspirované géniem architektury
Další článek
1 / 17

5 domů podle Franka Lloyda Wrighta / Kde si nyní pořídit bydlení inspirované géniem architektury

Na počest nedávného stopětapadesátého výročí narození geniálního amerického architekta Franka Lloyda Wrighta sestavil spřízněný web Luxury Defined společnosti Christie’s Real Estate přehlídku domů inspirovaných tímto mistrem architektury dvacátého století. Tyto adresy mohou být vaše.

Advertisement

Frank Lloyd Wright je nejuznávanějším architektem dvacátého století, s osmi stavbami zapsanými na Seznamu světového dědictví UNESCO. „Forma a funkce by měly být jedno a totéž, spojeny v duchovním svazku,“ bylo jeho mottem a Wrightovy vizionářské návrhy se postupem času vyvinuly v nízké, terén objímající, organické stavby, pro něž se vžilo označení „prérijní architektura“. V mezidobí, kdy jeho návrhy nebyly tolik v módě, se živil přednáškami na univerzitách a obchodováním s japonskými deskotisky. Později, kdy jeho dílo slavilo velký návrat, vytvořil takové modernistické klenoty, jakým je Guggenheimovo muzeum, anebo ikonický dům Fallingwater s protékajícím potokem.
Zkraje června uplynulo 155 let od jeho narození a zde je seznam staveb, jež Wrightovo dílo zásadně ovlivnilo, a které si nyní můžete zakoupit na Christie’s Real Estate.

Villa Maria and Mews
Dublin, Irsko

Vilu navrhl a postavil v padesátých letech architekt Jack O’Hare, který byl učedníkem Franka Lloyda Wrighta při stavbě jeho legendární rezidence Taliesin. O’Hare vytvořil dům, který kopíruje obrysy kopce s 270stupňovým výhledem na nedaleký ostrov Dalkey. Majitelé, kteří vilu Maria koupili v roce 1986, nemovitost citlivě zrekonstruovali a najali uznávaného krajinářského architekta Roberta Carsona, aby dům a zahrady sjednotil. O’Hareho hlavní vizí bylo uniknout myšlence domu „jako krabice“. Obytné prostory jsou rozvrstveny do tří úrovní. Pět ze šesti ložnic domu s vlastním sociálním zařízením je umístěno v mostě ukotveném mezi dvěma stromy. Elegantní obývací pokoj a kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem se stropem v atriu obloženém révou se nacházejí v hlavním patře.

Více o nabídce zde

The Pemberton Residence
Austin, USA

Architekt Kevin Alte navrhl tuto pozoruhodnou jednopodlažní stavbu jako poctu klasickým kalifornským domům z poloviny století, které postavil Wrightův obdivovatel Joseph L. Eichler. Estetika poloviny století se zde projevuje prostřednictvím zakřiveného dubového obložení exteriéru a světlem prosyceného interiéru. Okna sahají od podlahy ke stropu a umožňují výhled do tří uzavřených dvorů. Sluneční světlo proudí dovnitř střešními okny.
Srdcem domu je moderní kuchyně se žulovým barem a stylový obývací pokoj se závěsnými kamny. Posuvné skleněné dveře v zadní části domu se otevírají do soukromé zahrady s bazénem, vířivkou, zeleným trávníkem a květinovými záhony.

Více o nabídce zde

Ipeak House
Caledon, Kanada

Ipeak House je postmoderní stavba ve volné přírodě poblíž Toronta. Kariouk Architects navrhli rezidenci jako víkendový dům v duchu Wrightovy organické architektury. Asymetrická ocelová konstrukce střechy je obložena břidlicí, dřevěné stropy a dřevěné trámy zateplují rozlehlou hlavní místnost s obrovským střešním oknem a plynovým krbem. Dětské pokoje jsou zavěšeny nad hlavním podlažím na čtyřicetimetrovém ocelovém nosníku a jsou přístupné po lávce. Spodní patro bylo namyšleno jako „zábavové“, je zde například kinosál, herna a sauna.

Více o nabídce zde

Dům v San Fernando
San Fernando u Buenos Aires, Argentina

Architekt Raúl von der Becke navrhl tento dům podle Wrightova mistrovského díla Fallingwater v Laurel Highlands v Pensylvánii z roku 1935. Tento dům se řídí zásadou Wrightovy organické architektury, že „jednoduchost a klid jsou vlastnosti, které měří skutečnou hodnotu každého uměleckého díla.“ Ač je čtyřpatrový dům kompletně zrestaurován, stále dýchá dobou své výstavby, tedy padesátými lety. Hlavní obytný a jídelní prostor se nachází ve třetím patře, spolu s koupelnou pro hosty, balkonem a terasou s autentickým grilem quincho. V nejvyšším patře se nachází střešní terasa z týkového dřeva. Garáž pro milovníky aut má sedm parkovacích míst.

Více o nabídce zde

The Spica Estate
Gelderland, Nizozemsko

Jedinečná apartmánová rezidence se nachází na krásném pozemku obklopeném jezerem a poblíž golfového hřiště. Součástí areálu je rovněž domek „pro komorníka“. Hlavní rezidence v duchu Wrightovy „prérijní architektury“ je stupňovitého, konzolového tvaru. V současné době je nemovitost konfigurována pro šest nezávislých podkrovních apartmánů.

Více o nabídce zde