• Art
  • Kultura
  • Světová popkultura v Praze / Výstaviště ve víru hudby. Čím se nechat strhnout?
Další článek
1 / 6

Světová popkultura v Praze / Výstaviště ve víru hudby. Čím se nechat strhnout?

Pražské Výstaviště se už co nevidět promění na dějiště největší metropolitní hudební události roku Metronome Prague 2024. Od 20. do 22. června se na pěti stagích vystřídají hvězdy současné hudby, někteří interpreti a interpretky do hlavního města Česka přitom vyrazí vůbec poprvé. Redakce magazínu Selected přináší přehled těch, které byste během letošního festivalu protínajícího různorodé žánry rozhodně neměli minout.

Advertisement

Jestliže byste na Metronome měli vyrazit jen na jediný koncert (což samozřejmě nehrozí, jelikož jeho program je letos skutečně nadupaný), pak by to mělo být na mladou britskou zpěvačku Raye, která se letos do Prahy vydá poprvé. Té v rozletu do roku 2021 bránilo hudební vydavatelství Polydor Records, které se ji snažilo nacpat do škatulky tuctové popové star. Hudebnice se naštěstí nedala, spolupráci rozvázala a vydala se vlastní cestou.

Jejím výsledkem je debutové album My 21st Century Blues, kde se nebála projevit své skutečné emoce, stejně tak i těžká témata, která do klasicky pojaté popové hudby nepatří. Raye se totiž nebojí zpívat o drogách, traumatech, sexuálním násilí… A sázka na neotřelý přístup v rámci hudebního průmyslu se vyplatil. Letos zcela ovládla soutěž Brit Awards, když zvítězila v šesti kategoriích, což je nejvíce v historii britských hudebních cen. Odnesla si mimo jiné cenu pro umělce roku, za album roku i za nejlepší píseň.

Premiéru bude mít v Praze také úkaz světové hudební scény, energický Američan Marc Rebillet. Jeho videa se v průběhu posledních let pravidelně dostávají do virálních vod. Experimentovat s nimi začal během pandemie, kdy pořádal improvizované sessions na live streamech a sbíral podněty k vytváření autorských skladeb přímo od svých diváků. Skvěle totiž dokáže reagovat na to, co se děje kolem něj, propisuje to do hudby, kterou právě tvoří a diváky tím vtahuje do víru elektronického bláznovství. Marc má navíc v zálibě improvizaci, takže nikdo neví, co od něj čekat.

Poprvé Prahu svou hudební tvorbou poctí také francouzské duo The Blaze tvořené bratranci Guillaumem Alricem a Jonathanem Alricem.Ti se k hudbě dostali ze světa filmu a fotografie, což je stále znát nejen na jejich silně narativních videoklipech, za které posbírali řadu ocenění, ale patrné to je i na jejich vystoupeních, kde kombinují hudební produkci s filmovým uměním. Je tak zřejmé, že půjde o komplexní zážitek nejen pro uši, ale i pro oči.

Velkým pohlazením po duši pak bude koncert britského zpěváka s ugandskými kořeny Michaela Kiwanuky. Jeho hudba je velmi chytrá, citlivá, nápaditá, mnohdy až hypnotická, v čemž hraje jistě roli i zpěvákův nezaměnitelně nakřáplý hlas. Chvílemi ji zabarvují pochybnosti o sobě samém, chvílemi naopak optimismus a vyhlížení lepších zítřků. Pro milovníky soulu jde nepochybně o vystoupení, které by neměli minout.

Ti, kteří se chtějí svézt na vlně nostalgie, pak musí vyrazit na koncert bristolské kapely Kosheen v čele se zpěvačkou Sian Evans. Ta se ohlédne za 25letou historií kapely, která se nese v duchu drum and bassu, trip hopu, elektroniky, popu, ale také rocku. Další hudební legendou je dnes i další interpret festivalu, Londýnský MC a rapper Ghetts, který vyrůstal na stejných ulicích, kde vznikal legendární britský grime. Byl součástí několika grime kolektivů a v roce 2005 vydal svůj debutový mixtape 2000 & Life. Ten je doteď kritiky považován za ranou klasiku tohoto žánru a navždy ovlivnil podobu britské urban hudby. Ve své současné tvorbě jde neustále za překračováním vlastních hudebních škatulek a hledáním nové inspirace.