• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Výtvarník Martin Lukáč ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 13

Páteční pětka / Výtvarník Martin Lukáč ve víkendovém dotazníku

Talentovaný slovenský výtvarník žijící a tvořící v Praze Martin Lukáč ve své tvorbě svobodně kombinuje malbu s kresbou. Jeho díla vystavovala řada respektovaných galerií, Martin se dnes řadí mezi nejoriginálnější umělce nové generace. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

„Plátno je z podstaty konzervativní médium, ať je na něm cokoli. Když má být obraz dobrý, často vyžaduje i obecné znalosti. I proto se snažím jít už od kresby najisto,“ říká Martin. Základem jeho práce jsou početné, mnohdy až automatické kresby uhlem, jimiž udává tvář obrazu. Po racionální konstrukci je (ne)kontrolovatelně převádí na plátna, jež podmalovává olejovým pastelem, aby je dál barevně rozvíjel. Tak se mu také do obrazu dostala například charakteristická mřížka, původně použitá čistě prakticky jako pomocný element. Obvykle pracuje na několika obrazech najednou a často tak vznikají cykly, které se točí kolem jednoho motivu.

Narodil těsně po sametové revoluci ve slovenských Piešťanech. Od pěti let vyrůstal na bratislavské Petržalce. Právě brutalistní kulisy sídliště položily základy jeho citlivé tvorby. Malbu vystudoval na pražské UMPRUM a v Praze také v současnosti žije.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Určitě sluchátka od Bang&Olufsen. Už podruhé. Protože jedny nejmenované aerolinky mi nereagují na mou žádost ohledně lost & found. Během přestupu v Los Angeles jsem utíkal na letadlo do Prahy a měl jsem strach, že let nestihnu. Nakonec jsem odletěl, ale sluchátka tam někde zůstala. Neumím bez nich fungovat. Pár týdnů jsem je neměl, ale když jsem si nasadil tyhle, tak se obrazy malovaly samy. Až když jsem je neměl, tak mi došlo, kolik energie mi dává hudba a kvalitní zvuk.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Nevařím, a denně denně chodím do restaurací. Naposledy jsem v New Yorku v Chelsea Market měl úžasné tacos. V Praze mám nejraději rodinnou restauraci Casa De Carli mého kamaráda Mattea De Carli. Osobně mohu doporučit rib eye steak nebo risotto s wagyu. Jako sladkou tečku jednoznačně tiramisu. Pozornějšímu návštěvníkovi neunikne, že v restauraci visí i jeden z mých obrazů.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Asi většina věcí, kterým se běžně věnuji. Především malování. Ale taky thajský box a kalistenika, což je cvičení s vlastní vahou. K tomu dobrá hudba a jsem naprosto klidný. Večer sklenička dobré skotské nebo kvalitního červeného vína a svět je hned lepším místem.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Nedávno jsem si pořídil novou baskytaru, krásnou Fender Jazz Bass z roku 2001, kterou mi přenechal můj kamarád Šarkan, kterého tímto zdravím. Donutilo mě to se znovu naučit hrát. Před deseti lety jsem měl i kapelu. Dnes je to s mými hracími skills o poznání horší, ale věřím, že se do toho zase dostanu. Hraní na hudební nástroj je podle mě skvělá činnost.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Top Gun Maverick. Určitě! Ani chvilku jsem se nenudil a splnilo to všechna moje očekávání. Skutečně doporučuji!

Martina můžete sledovat zde