• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Výtvarník Jan Kaláb ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 17

Páteční pětka / Výtvarník Jan Kaláb ve víkendovém dotazníku

Jan Kaláb patří ke stěžejním jménům domácí graffiti scény a světa street artu, kde působil pod nickem Point. Na realizace v městském prostoru nezanevřel dodnes. Je také spolutvůrcem dynamického pražského kulturního prostoru Trafačka, který uskutečnil bezmála dvě stovky výstav. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Studim na VŠUP v ateliéru architektury profesorky Evy Jiřičné opustil po prvním semestru, aby nastoupil do ateliéru sochařství u Jiřího Beránka. Poté přestoupil na Akademii výtvarných umění, a to do ateliéru kresby u profesorky Jitky Svobodové. Studium dokončuje pětiměsíční stáží v jihoamerickém Riu De Janeiro. Zabývá se nejen klasickým graffiti, ale díky uchopení a pochopení dynamické, barevně hravé kompozice tvoří i streetartové objekty rozličných formátů. Tuto specifickou vizuální kulturu převedl z prostředí ulice do prestižních galerijních prostor v různých koutech světa. Pofidérní prostory vystřídala malířská plátna rozmanitých tvarů vlastní výroby.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Jsem nadšený z brýlí pro virtuální realitu Meta Quest Pro, které jsme si nadělil k Vánocům. Je úžasné sledovat, kam se technologie vyvíjí a s tím i lidská budoucnost. Po vyzkoušení pár her jsem tak oslněný nebyl, ale dostalo mě, jak přirozeně jde modelovat ve 3D programu. To je neskutečně průlomové. Alespoň pro mě.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Myslím, že jsem celkem dobrý v jídle, kterému se lidově říká „co dům dal”. (směje se) Kolikrát lze uvařit zajímavá večeře, i když se zdá, že v lednici už vůbec nic není. Nemám žádné „svoje“ jídlo. Když vařím, tak většinou asijskou kuchyni na bázi zeleniny. Rád upeču i rybu. Pravdou je, že jiné maso nejím a tudíž nevařím.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Pohled z okna. To je věc, která je pro můj duševní klid zásadní. Výhled je jedním z klíčových aspektů, podle čeho vybíráme bydlení. Ať už to svoje, trvalé, nebo kde budeme spát třeba o dovolené. Také se za tmy rád dívám do ohně.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Právě zmiňované 3D modelování. Osvojuji si aplikaci Gravity Sketch, kde se učím pracovat s virtuální realitou. Konečně můžu celkem intuitivně skicovat v prostoru a připravovat podklady pro sochy. Ty se pak můžou rovnou vyfrézovat nebo vytisknout. Současně je možné jít opačnou cestou – tedy vše prezentovat ve virtuální nebo rozšířené realitě. Každopádně je to zábava.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Minulý víkend jsme si večer doma na horách pustili český film Poslední závod režiséra Tomáše Hodana. Kdo neviděl, má rád Krkonoše a sníh, určitě doporučuji. Ze seriálů mě napadá Poslední představení, který vypráví cestu k poslednímu titulu basketbalového týmu Chicago Bulls za éry Michaela Jordana. Ale tací, které to zajímá, to už asi viděli. Aby moje doporučení nebyla jen sportovní a poslední, tak vypíchnu netflixovský dokumentární seriál Abstract: The Art of Design o současných tvůrcích v nejrůznějších oborech.

Jana můžete sledovat zde