• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Vizuální umělec a malíř Jan Gemrot ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 17

Páteční pětka / Vizuální umělec a malíř Jan Gemrot ve víkendovém dotazníku

„Aby byl člověk dobrým umělcem a uspěl ve své branži, měl by být především sebekritický,“ říká jedna z vůdčích osobností současné české výtvarné scény Jan Gemrot. Jan patří k představitelům nové generace, která svým cítěním posouvá hranice soudobého umění. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Jeho realistické, mnohdy až hyperrealistické malby občas narušuje gestičtější, expresivní motiv, jež umocňuje celkově silné psychologické působení obrazu. Brilantním výtvarným způsobem na plátnech rozehrává příběh, ve kterém vždy zůstává něco nedovysvětleno. Divákovi tak dává možnost vlastního osobního stanoviska.
O Janovu práci je mimořádný zájem nejen mezi soukromými sběrateli, ale také ze strany galerií. Jeho díla najdete mj. ve sbírkách Národní galerie v Praze, Alšově Jihočeské galerii, Galerii Felixe Jeneweina v Kutné Hoře, ve Fait Gallery, anebo v DvorakSec Contemporary.
Jeho současnou výstavu s názvem Observace mnozí považují ze jeden z magnetů sezony, lze ji až do 24. července vidět v nové síni galerie Adolf Loos Apartment and Gallery, a to v prostorách Expo 58 ART.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Ponořil jsem se do virtuálního světa hry Cyberpunk 2077 na Playstation 5. Architektura města inspirovaná brutalismem. Miluju každou vteřinu. Je to naprosto fantastické. Tohle se tvůrcům CD Projekt RED skutečně povedlo.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Občas vařím rád, ale popravdě ne moc dobře. Moji hosté to ze slušnosti snědí, ale má to daleko k tomu, aby se to jídlo dalo označit jako zajímavé. Skutečně zajímavá jídla si umím spíš objednat v restauraci.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Uklidňují mě procházky v lese a celá řada sportovních aktivit, třeba běhání. Uklidňuje mě, když si uklidím v atelieru a srovnám barvy podle odstínů. A taky mě uklidňuje, když má žena spí.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Začal jsem coby naprostý začátečník docházet na tréninky boxu. Ne, že bych si to nějak osvojil, ale snažím se. Při sparringu dopadnu vždy dost bídně, ale moc mě to baví.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Není to tedy žádná novinka, ale zrovna dnes jsem už potřetí dokoukal všech sedmdesát sedm epizod šesti řad seriálu BoJack Horseman. A pořád tam nacházím nové a nové podněty. Je to geniální mix komedie a dramatu zasazený do alternativního Hollywoodu, který je panoptikem současné západní civilizace. V pozdějších sériích se hodně řeší rodinná traumata, dysfunkční vztahy a potřebnost terapie. Celé je to navíc tak dokonale blbě nakreslené, až je to vlastně skvělé.

Jana můžete sledovat zde