• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Umělec Dominik Běhal ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 15

Páteční pětka / Umělec Dominik Běhal ve víkendovém dotazníku

Inspirují jej historické dokumenty, staré novinové články nebo časopisy, mezi záplavou zapomenutých obrazů hledá podněty, se kterými může dále pracovat. Malíř Dominik Běhal si pro svá plátna vybírá takové motivy, které mohou díky své zakotvenosti v našem historickém vizuálním podvědomí nést podprahová emocionální sdělení. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Vystudoval malbu obor malby u Michaela Rittsteina na pražské Akademii výtvarného umění, prošel také ateliérem Vladimíra Kokolii. Z jeho tvorby je patrný zájem o paměť malířského média, ale i historii jako takovou. Rozvíjí tradiční malířské žánry krajiny, zátiší nebo interiéru, které v jeho obrazech nabývají různých podob. Rád pracuje s technikou fresky, která je na jedné straně tradiční, zároveň se ale jen minimálně objevuje v produkci současného umění.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Nadchly mě japonské módní produkty. Například značka The Real McCoy’s, která dělá dokonalé repliky vintage oblečení z různých dekád. Při stěhování se mi taky neobyčejně osvědčil nový teleskopický rudl. Se svojí nosností sedmdesát kilogramů je ideální pro přepravu lehčích předmětů, například beden s nápoji.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Momentálně už ladím na silvestrovské menu. Umím připravit výborné klasické chlebíčky s bramborovým salátem, vajíčkem a šunkou. Atmosféra jako na Silvestra 1978. Příliš složité pokrmy většinou nepřipravuji. Zvládnu však docela obstojně rajskou. V jídle preferuji jednoduchost a svého času jsem jedl výhradně paleo stravu.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Všední den v ateliéru. Práce při puštěné hudbě nebo audioknize. Určitá monotónnost a pravidelný režim. Kolegové se mi za to smějí, ale mám rád, když se den skládá z drobných rituálů. Uklidňují mě také procházky s dcerou v lesoparku na Konopišti. Fascinuje mě historický rozměr tohoto místa a jeho atmosféra.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Rozšiřuji si rejstřík malířských postupů. Poslední dobou se učím techniku fládrování a imitace kamene a mramoru, které zapojuji do svých nových obrazů. Kombinuji tyto metody s technikou fresky, kterou se zabývám již několik let. Osvojil jsem si také schopnost odpoutat se od obrazovek a displejů a maximálně využívat funkce Letadlo.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Trierovská klasika Melancholie, kterou jsem viděl před pár dny v kině Aero po procházce v pošmourném počasí na Olšanských hřbitovech, by vás mohla deprimovat. Čtenářům na víkend doporučím svojí stálici – Karla Čáslavského a jeho Hledání ztraceného času. Dokumentem Zkouška umění od Adély Komrzý si vždycky připomenu roky svých studií na Akademii výtvarných umění. Mimochodem, víte, co je to bazilika?

Dominika můžete sledovat zde