• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Umělec Alexander Bel ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 10

Páteční pětka / Umělec Alexander Bel ve víkendovém dotazníku

Módní fotograf a spoluzakladatel upcycling značky Sure Curated, člen redakce Vogue Czechoslovakia, ale především umělec, jehož koláže se vyznačují snovým, surrealistickým, občas až švankmajerovsky provokativním viděním světa. Alexander Bel v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Jeho kolážovým výjevům pod hashtagem #BoyzWorkshop nechybí nic z přívlastku dechberoucí a současně nutí i k zamyšlení. Alexander v detailu hledá nosnou myšlenku a v celku zohledňuje detaily. Jeho práce je jemná a přesto (nebo právě proto?) s jasně definovanou zprávou.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Zrovna dneska jsem si koupil nový skalpel na dělání papírových koláží a řezání papíru. Z toho mám radost, ale jestli to brát vážně… Možná to bude znít divně, ale nové věci moc nekupuji. Když jde o nový produkt, největší radost mám z poslední spolupráce s Magdalenou Šťastníkovou a mou značkou Sure Curated. Vždycky jsem snil o tom mít vlastní značku šperků, a díky Magdaleně se tento sen stal realitou. Před měsícem jsme vypustili na svět limitovanou kolekci stříbrných šperků. Tvarované jsou jako kosti a ideálně opakují tvar lidského těla, takže jsou naprosto geniálně nositelné.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Kuřecí maso obalené ve slanině a zapečené v troubě s medovou-hořčici-citronovou omáčkou, podávané většinou s brambory a kapustičkami. Recept vymyslel kdysi dávno můj kamarád v Rusku a kupodivu se mi to natolik líbilo, že jídlo se stalo tradičně svátečním, anebo k posezení s kamarády nebo na svátky. Zní to bláznivě, ale chutná moc dobře.

3.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Pokračuji v osvojování umění vážit si své práce, své hodnoty jako člověka a umělce. Hlavně se snažím věnovat čas svému rozvoji, tomu, co mě baví a dělá šťastným a zároveň přináší klid. Učím se investovat do sebe a svých snů.

4.
Co vám přináší klid v duši?

Rok 2021 byl pro mne zlomovým. Musel jsem se několikrát zastavit, zpomalit a dát si úplný odstup od toho, co dělám. Abych pochopil, co mi přináší klid. Je to pro mě docela intimní a zásadní otázka. Myslím, že na to se pořád snažím přijít, protože klid mi přináší několik zásadních věci, o které jsem časem přišel. Třeba po půldruhého roku trvající přestávce jsem se vrátil k focení. A teď jsem si znovu uvědomil, že právě focení mi přináší největší klid. Jsem nejvíc spokojený, když věci vznikají tak, jak si představuji. I když občas mám pocit, že to je strašně těžký, a to, co dělám, nestačí. Ale nakonec vše dopadne jak si přeješ, a to za to stojí!

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Minulý týden jsem si pustil konečně fenomenální film od muže jménem Martin Margiela – In His Own Words. Pokud vás zajímá móda, je to naprosto must-see věc. Spoiler pro ty, kteří to ještě neviděli – Martina ve filmu nespatříte, zůstává mimo dosah kamery. Z novinek se těším na nové díly Euphorie, která vychází 9. ledna. První část mne uchvátila svou neohrabanou, drsnou a občas až surovou představou o mládeži. Jsem zvědavý, jak příběh bude pokračovat.

O Alexandrovi více zdezde