• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Scénograf Marek Cpin ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 12

Páteční pětka / Scénograf Marek Cpin ve víkendovém dotazníku

Scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin realizoval více než stovku jevištních dekorací pro divadla po celé ČR. Zlatá kaplička, Divadlo Na Zábradlí, brněnská Husa Na Provázku… tam všude na vás dýchne cpinovské vnímání světa. Patří k často nominovaným na Cenu divadelní kritiky či Českého lva. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Pro jeho divadelní tvorbu je typický centrální, nosný motiv, takzvaná krabička či pokojíček, který lze postupně rozvíjet o další děj hýbající či naprosto pominutelné, ale o to vizuálně zajímavější objekty a dekorace. Rád scénu doplňuje provokativními detaily, jichž si pro jejich absurditu mnozí diváci ani nevšimnou. Současně bez nich byla cílená myšlenka dekorace o poznání chudší.
Marek Cpin se kromě scénografie věnuje i tvorbě kostýmů. Pro Národní divadlo oblékl Manon Lescaut, kde propojil tradiční dobové pojetí kostýmu se soudobou podobou kýče vysokých módní značek. Právě jeho kostýmní pojetí byl jeden z aspektů, jež udělal z tohoto představení must-see inscenaci celé sezony.

Kromě divadla je také už devět let i autorem výloh butiku světové značky Hermès, kdy luxusní produkty zasazuje do snových uměleckých instalací. Několik posledních let spolupracuje s návrhářkou Zuzanou Kubíčkovou, kdy dojem z krejčovsky dokonalých modelů umocňuje o nic neméně fascinujícími přehlídkovými prostředí.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Určitě vysavač Dyson. Vypadá jako zbraň z Hvězdných válek, uklízet s ním je strašně jednoduché a dost účinné. Dostal jsem ho jako předčasný dárek k Vánocům a díky němu se nebojím k sobě pozvat návštěvu. Jinak produkty moc nepořizuji – spíš zážitky.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Já neumím uvařit vůbec nic. Tato činnost mě absolutně minula, sporák v podstatě doma nezapínám a v ledničku bych snad ani nepotřeboval, protože většinou to, co koupím, hned sním. Nejsem v jídle ani moc náročný, určitě se nepovažuju za gurmána. Opravdu nezapomenutelným gastronomickým zážitkem bylo ovšem minulý měsíc degustační menu v restauraci Field.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Tento rok byl pracovně skvělý, ale hodně náročný. Klid v duši mi přináší ticho mého bytu, když nakoupím hodně květin a ty celý byt provoní. Vůně vůbec hodně ovlivňuje moje vnímání. A taky světlo. Mám v bytě hodně oken a bydlím vysoko, takže si užívám slunce, ale těším se na večer, kdy rozsvítím lampy, jež dávají málo světla, ale vytvářejí příjemnou ambientní atmosféru.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Není to tak, že bych si ji osvojil, spíš připomněl. Kamarádka mě vzala na brusle, na kterých jsem nestál myslím třicet let, a i když moje první jízda – nebo tedy spíš chůze okolo mantinelu – bavila celé kluziště, oživil jsem to a teď chodíme pravidelně. A taky jsem si osvojil organizaci práce a volného času. A to si užívám moc. Určitě k tomu přispěl covid a celkové zvolnění, ve kterém jsem si začal libovat a proto se snažím věci opravdu plánovat, nic nenechávat na poslední chvíli a funguje to skvěle.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Pětadvacátého a šestadvacátého prosince televizi ani nezapínám, protože absolvuji návštěvy a setkání se všemi, které mnohdy celý rok nevidím. Když se ale podívám do programu, musím říct, že bych se vždycky radši podíval na předrevoluční klasické pohádky. Především si myslím, že dětem tříbily vkus, výprava i kostýmy byly špičkové kvality – moderní, výtvarně promyšlené… Kdybych měl děti, hodně bych si rozmýšlel, jestli je se nechám na nějaké současné vůbec dívat.