• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Scénograf David Janošek ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 23

Páteční pětka / Scénograf David Janošek ve víkendovém dotazníku

Jeho snové jevištní transformace působí až pohádkově. Ostatně, na nejmenší diváky často cílí. Davidova scénografická práce k opeře Evžena Zámečníka Ferda Mravenec, kdy celé dějství zasadil do tělocvičny a jinak banální prostor doplnil společně se Sekorou inspirovanými prvky také barokními květovými výjevy, nese dnes již punc žánrové legendy. David Janošek v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Původně vystudoval na střední škole design nábytku a interiéru, už tenkrát prý však inklinoval k divadlu a scénografii. Přes studium restaurátorství nakonec zakotvil na vysněné brněnské JAMU. Janáčkově akademii múzických umění. Akademii absolvoval v roce 2015 rolí Salvadora Dalího a tentýž rok se stal sólistou činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského. Pro jistou si ale ještě přibral studium scénografie. Této profesi se ostatně věnuje posledních deset let.
Jeho jevištní transformace působí snově, až pohádkově. Oprávněně fascinují jak dětské, tak dospělé diváky a samotné umělce nutí ze sebe vydat to nejlepší.

Od loňského července je i uměleckým šéfem divadla Spejbla a Hurvínka. Tato pozice je pro něj prý srdcová. Mimo hraní a scénografii se věnuje řezbářství, práci ve filmu a reklamě a pedagogické činnosti.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Metalická váza LOVE, jejímž autorem je Jakub Berdych Karpelis ze studia Qubus. Zamiloval jsem se do ní na první pohled, přičemž mám dojem, že na žádný další mě neomrzí. Tím, že je váza z metalizovaného skla, hraje všemi barvami a podle toho, jak na ní zasvítí světlo nebo slunce, se mění pod různými úhly před očima. Váza se vyrábí ve dvou tvarových provedeních, já si jako první pořídil větší variantu a teď už jen čekám, až mi kluci ze studia dají vědět, že pro mě mají i tu druhou. Protože miluji květiny ve všech podobách, jsou pro mě vázy v domácnosti nezbytností a zvlášť, pokud jde o tak originální designové kousky.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Mé kulinářské umění začíná u čaje a končí u dýňové polévky se zázvorem, což je asi zároveň nejzajímavější jídlo, jež umím uvařit a které mě aspoň trochu baví připravovat. Bohužel vaření není ani trochu moje silná stránka, zároveň obdivuji všechny, pro které je vaření relax. Mě bohužel vaření obtěžuje a příprava jídla je pro mě pocitově spíš ztráta času. O to víc ale umím ocenit, když někdo opravdu rád a dobře vaří a je mu to potěšením. V každém případě mou velmi oblíbenou kuchyní je italská, indická, řecká a samozřejmě ta od maminky. V Itálii nikdy nevím, co si v restauraci nechat přinést, protože co pokrm, to delikatesa. Zároveň mám rád ale takové věci, jako je pizza Hawaii, kterou bych mohl jíst na snídani, k obědu i večeři, kdykokoli a kdekoli, stejně jako všechno, v čem je losos.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Hudba, domov, orchideje a přátelé. Pořadí není závazné. Miluju hudbu, v podstatě bez ní neumím fungovat, na cestách, ve vlaku, stále mám sluchátka a poslouchám a vyhledávám interprety, písničky, dodává mi neskutečnou energii. Kdo mě zná, ví, že jsem velkým fanouškem norské zpěvačky Aurory, kterou bych mohl poslouchat od rána do večera a nikdy by se mně neomrzela. Její energie jaksi magicky promlouvá k mému vnitřnímu já a maximálně s ním rezonuje. Domov mě uklidňuje. Moment, kdy mohu zavřít dveře za náročným dnem, být pouze sám se sebou, srovnat si myšlenky a odpoutat se od všeho běsnění kolem nás. Orchideje s velkým zájmem pěstuju už asi dvanáct let, přičemž sbírku pořád rozšiřuji. Vždycky říkám, že květů není nikdy dost a i přes to, že už je mám pomalu až na stropě, stále přikupuji nové. Kromě orchidejí miluji všechny květiny, které kvetou – hlavně lilie, pivoňky, mečíky, narcisy a s velkou radostí je i pěstuji, především na balkoně…

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Začal jsem nakupovat fashion knihy o módních návrhářích. Zjistil jsem, že je sice fajn najít všechno na internetu, ale často tam vede člověka spíše náhoda než vědomá ucelená cesta. A jak jsem zjistil, objevovat uměleckou tvorbu v souvislosti s informacemi o životě autorů dává mnohem větší poznání, než jen hltat výsledky práce. Člověk pak vnímá tvorbu jako celek, jako zpověď, jako intimní prolnutí života a hlubokého pohledu na nás samé. Myslím, že je velmi naplňující zkoumat do hloubky, je to značně obohacující, obsahy děl, knih, výtvorů pak dávají podstatně větší souvislost se světem kolem nás a tím se jaksi prohlubuje smysl bytí. Tedy nakupuji designové fashion knihy, které jsou zároveň samy o sobě často velmi krásně zpracovanými uměleckými kousky, které stojí za to mít doma. A vůni nové knihy těžko nahradit…

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Seriály bohužel vůbec nestíhám sledovat. Obvykle se dívám na všechny filmy, které mně za poslední rok utekly až v létě, kdy jsou divadelní prázdniny a já nemusím večer co večer pracovat. Každopádně nedávno jsem viděl film K zemi hleď s Meryl Streep. Poměrně originální reflexe dnešní doby podaná s neuvěřitelným nadhledem, i přes to, že tne velmi do živého. Mnoho diváků, jak jsem si přečetl v diskuzích, film zavrhuje, ale podle mě je to velmi ostrý zářez a zrcadlo naší doby, našemu pokrytectví, cynismu. Nedávno jsem se po dlouhé době podíval na můj oblíbený film Modigliani, který je plný šťavnatých obrazů ze života umělců Modiglianiho a Picassa. A taky se mi konečně podařilo vidět film o životě mého milovaného módního návrháře Alexandera McQueena.

Více o Davidovi zde