• Art
  • Kultura
  • Design
  • Páteční pětka / Písmomalířka a typografka Petra Dočekalová ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 9

Páteční pětka / Písmomalířka a typografka Petra Dočekalová ve víkendovém dotazníku

Široká veřejnost její práci v posledních týdnech zaznamenala prostřednictvím slavnostního provedení slibu pro příležitost inaugurace Petra Pavla do prezidentského úřadu, který vytvořila společně s designérem Karlem Matějkou. Petra Dočekalová se věnuje zejména ručně psaným i digitalizovaným skriptovým písmům, kaligrafii a letteringu. V našem pravidelném Q&A Petra odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Za svou diplomovou práci zabývající se československým písmomalířstvím a kaligrafií získala Petra Dočekalová ocenění Certificate of Typographic Excellence od TDC.
Je absolventkou ateliéru Tvorby písma a typografie na UMPRUM a spoluautorkou knih Jaroslav Benda 1882–1970, Typografická tvorba a písmo, Skripty do výlohy a TYPO9010. Od roku 2013 pracuje v písmolijně Briefcase Type Foundry. Svůj um a nadšenectví předává druhým na workshopech, a povzbuzuje je k tomu, aby se nebáli objevit svůj rukopis. Kromě praxe se věnuje také teorii a výzkumu českého ručně psaného písma ve své doktorandské práci v Ateliéru tvorby písma a typografie na pražské UMPRUM.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Jsem milovníkem Apple produktů a vlastním jich několik. Zrovna na lettering je nejlepší právě Apple Pencil a iPad, ze kterých mám radost pokaždé, když je vezmu do ruky. Některé věci však stále nejdou napsat jinak než ručně, a proto mi nedávno udělala největší radost velkoplošná svítící led deska na psaní. Zdá se to jako prkotina, ale ohromně mi urychlila práci na letteringu a písmu, které píšu rukou. Je úžasně tenká, lehká a prosvítí i velmi silný papír, takže mi usnadnila např. psaní prezidentského slibu pro prezidenta Petra Pavla.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Miluji vaření! Moc ráda vařím jídla, která jsem někde ochutnala, a snažím se je napodobit. Miluji všechny evropské kuchyně a chutě, od francouzské přes maďarskou po belgickou či polskou. Miluju objevování nových surovin a ingrediencí. Nejzajímavější jídla ale vznikají doma v kuchyni s mamkou, když se vrátíme z lesa s mixem lesních hub, pečeme roastbeef, grilujeme mořské plody nebo upgradujeme staré české recepty. Nejraději vzpomínám na citrusový dort, do jehož piškotového korpusu jsme daly citrusy ze všech letních cest: kůru z chorvatských zelených citronů, šťávu ze španělských pomerančů a sicilskou pomerančovou marmeládu. Bylo to božské a možná neopakovatelné, a to je na receptech vlastně to nejzábavnější.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Největší klid mi přináší má rodina a paradoxně práce. Protože jsem workoholik, unikám od stresu sportem a výlety do přírody, ideálně na hory a s Karlem nebo rodiči. V létě to jsou ferraty, v zimě lyžování a snowboard, nejvíc však miluju vodní sporty. Minulé léto jsme objevili kiteboarding, ve kterém se letos plánujeme zdokonalit. Před měsícem jsme se vrátili z dovolené v Mexiku, kde jsme plavali v cenotách, zatopených vápencových jeskyních, kterých je na Yucatánu přes šest tisíc. Zážitek šnorchlování a potápění se o samotě v hluboké jeskynní soustavě, do níž svítí jen denní slunce skrze průzory a prozařuje nádherně čistou tyrkysovou sladkou vodu s podvodními scenériemi z krápníků, dokáže s vaší hlavou a tělem zázraky. Srovnatelné je to se skákáním ve velkých mořských vlnách, potápěním v moři nebo koupáním se v ledových horských řekách. A po těchto chvílích vyžaduji další dávku chaosu a stresu, která mě nutí k vysoké produktivitě.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Popravdě, učím se multitasking. Hluboce se koncentrovat pouze na jednu věc mi dříve přišlo účinnější, produktivnější a zároveň klidnější pro mozek. Od té doby, co ale chodím s Karlem, jsem přišla na to, že jsem s tou koncentrací někdy až příliš zaseklá a nepružná, a že se musím naučit synchronizovat vícero činností, abych nebyla zahlcená. A docela mě baví, kolik toho člověk najednou stihne, když ty věci okolo tzv. seká. Tím se mi také rozevřely nůžky s množstvím aktivit, na které jsem předtím neměla čas, a najednou je dělám a stíhám vše. Paradoxně se mi zdá, že mám ještě více času, než dříve.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Ze seriálů vřele doporučuji Co děláme v temnotách, zejména poslední sérii. Kombinace Matta Berryho, Natasii Demetriou a Jemaine Clementa mě úplně odrovnala. Jejich humor a jazyk je nepopsatelný, je to opravdu velká zábava. Z filmů pak buď Cesta za smířením, to je trochu drsná severská komedie, která báječně graduje, anebo Menu, což je od začátku až do konce napínavá a úchvatná podívaná.

Petru můžete sledovat zdezde