• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Malíř Tomáš Jetela ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 9

Páteční pětka / Malíř Tomáš Jetela ve víkendovém dotazníku

„Miluji ten pocit, že jsem nepromarnil den a dal jsem mu smysl,“ říká malíř Tomáš Jetela, kterému za pár dní končí výstava v pražské galerii Nová síň. A už připravuje další, a to v pařížském výstavním prostoru Galerie Paul 13. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Tomáš vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér malířství u profesora Michaela Rittsteina a ateliér grafiky u Jiřího Lindovského. Studijní zkušenosti nabral také ve španělském Madridu.

Pod původními vlivy Egona Schieleho dává vzniknout unikátní malbě propojené s kresebnou linearitou a výstřižky z knih či časopisů. Námětem mu jsou lidé, respektive člověk, často se jedná o solitéry. Tyto autonomní osobnosti na jeho obrazech se často nacházejí v bezvýchodných situacích, jež zrcadlí svět samotného autora. Výrazy tváře, případně gesta rukou, jsou alfou a omegou jeho malířského zájmu.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Rozhodně tričko, na které má přítelkyně dala vytisknout jeden z mých obrazů. Neskutečně se jí vydařil výběr a výsledek vypadá fantasticky. Pak také bílé boty Lacoste, které jsem si upravil tak, že jsem je polepil komiksem, posprejoval a pocákal barvou.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Umím uvařit to nejlepší tofu na světě. K tofu mě přivedla už moje máma, když jsem byl dítě, a od té doby mě zkrátka neomrzelo. Dá se udělat na nespočet způsobů, připravovat jej je dobrodružstvím a v podstatě kreativní činností.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Cigára a kofein. A hlavně moje tvorba. Nejlíp se cítím po celém dnu v ateliéru, kdy maluji třeba deset hodin a práce se daří. Přiznávám, že ne vždy jde vše úplně podle mých představ. Nevadí. Stejně vlastně nikdy nevím, jestli je to dobré, nebo ne. Někdy si myslím, že se to ubírá špatným směrem, ale nakonec výsledek dopadne skvěle. Úplně stejně se to může stát i naopak. Večer jsem unavený, ale miluji ten pocit, že jsem nepromarnil den a dal jsem mu smysl.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

V poslední době jsem propadl psaní. Píši úvahy o malířství, o skutečnostech, které mě zajímají, o vnímání světa, o vizuálních vjemech, jejich interakcích s myšlením a následným zpracováním do pojmů a slov. Povídky postavené na zážitcích z minulosti, ale také třeba poetické postřehy ve formě prózy.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Poslední film, na kterém jsem byl v kině byl Bullet Train režiséra Davida Leitche s Bradem Pittem. Určitě jej doporučuji. Je plný vtipných scén, akční aspekt není přehnaný a Brad znovu ukazuje, že je fenomenální herec. Ve snímku se objevují i atraktivní detaily mistrovsky nasnímané kamerou. Mně osobně nejvíce oslovila herečka Joey King, jejíž mimika ukazuje na její skryté temné “já”, práce s rolí působí autenticky až bizarně. Na první pohled sladká holčička plná přetvářky postupně odhaluje svou sadistickou bezuzdnost. Vlastně docela roztomilá.

Tomáše můžete sledovat zde