• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Malíř Adam Jílek ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 13

Páteční pětka / Malíř Adam Jílek ve víkendovém dotazníku

Označují jej za jeden z velkých mladých talentů na současné výtvarné scéně, v zámoří si dokonce vysloužil nálepku „The Czech Miracle“. Třiatřicetiletý absolvent Akademie výtvarných umění má za sebou výstavy v pražském Tančícím domě, ale i na veletrhu v Miami, spolupráci na kolekci s módní návrhářkou Beatou Rajskou a jeho obrazy najdeme ve významných soukromých sbírkách. Adam Jílek v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Mladý výtvarník prošel mnoha ateliéry, od tradiční malby až po restaurování klasických malířských děl, a vytvořil si jasný formální, ale i obsahový rukopis. Hlavní linie jeho tvorby se vztahuje k základním věcem lidského bytí, jako jsou animalita, agrese, smrt či lidská potěšení. Adam Jílek často využívá satiry a propůjčuje zvířatům lidské rysy, jeho díla jsou vyjma českých sbírek zastoupena i v USA, Saudské Arábii či Austrálii.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

S končící zimou se už těším, až přezuju do tenisek, a tak jsem si jedny (spíš další do sbírky) pohodlné pořídil. Mám na mysli ručně vyráběně kožené sneakers od české znaky PÁR, která letos přišla s novou barevnou kombinací, a té jsem neodolal. Tak už se těším, až je vytáhnu do ulic.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vaření mám rád, ale bohužel nepatřím mezi úplně zdatné kuchaře. Proto se do toho moc nepouštím a raději si jídlo vychutnávám, než připravuji, a kuchyň je tak dominantou mojí holky. Když na to ale dojde, baví mě asijská kuchyně a klasika v podání pho bo, která je u nás stálicí nejen pro skvělou chuť, ale funguje parádně i na kocovinu. Hned v závěsu je havajský poké bowl, na kterém teď dost ujíždím, a to nejen v přípravách doma, ale i v bistrech.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Malování, je to moje práce, koníček i jakási forma terapie. Ve spojení s dobrou muzikou a vypnutýma notifikacema jde o geniální spojení příjemného s užitečným. Na druhé místě je pak cestování. Koupit letenku „kamkoli“, vzít jen batoh, vyrazit někam do neznáma a dát si detox od všeho a všech.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Nedávno jsem připravoval se svým spolužákem a vynikajícím grafikem Vojtěchem Hrubantem nový cyklus sítotisků s motivy mých obrazů. Tuto technologii jsem v minulosti neměl moc příležitostí vyzkoušet a takříkajíc osahat. Je super, kolik možností a postupů ruční tisk nabízí. Když si k tomu navíc otevřete láhev vína, rázem máte pohodový pracovní večer. Tohle u mého malování moc nejde. Nejen, že u realistické malby člověk potřebuje být při smyslech, navíc je to dost solitérní činnost.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Před pár dny jsem dokoukal obě řady seriálu Bílý lotos. Ten bych doporučil i té hrstce lidí, co ho neviděla (pokud ještě někdo takový je). Nevím, jestli je to úplně vhodný tip na víkendový chill – s ohledem na místy fakt bizarní děj. V kině jsem viděl oscarovou novinku Všechno, všude, najednou. Netradiční artovka, u které vás překvapí nejen mindblowing děj, ale i fakt, že je to produkce USA. Pusťte si trailer a uvidíte, jestli vás to naláká.

Adama můžete sledovat zde