• Art
  • Páteční pětka / Ilustrátor Tomáš SMOT Svoboda ve víkendovém dotazníku
Další článek

Páteční pětka / Ilustrátor Tomáš SMOT Svoboda ve víkendovém dotazníku

Baseballista s pěti extraligovými mistrovskými tituly včetně trenéra roku a nejlepšího pálkaře extraligy, full time táta, grafik a ilustrátor digitálního věku. Kreslení ho bavilo už během studia architektury na vysoké škole a následně při práci grafického designéra. Spolupracoval s firmami jako Illusion Softworks, 2kCzech, Honeywell, CompuGroup Medical, Konica Minolta. Vytvořil ilustrace pro Spotify nebo oficiální pohlednici Prahy. Tomáš Svoboda v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Kreslení ho bavilo už od dětství, ale přednost dával sportu. Postupně vyzkoušel fotbal a tenis, ale zamiloval se do baseballu, kterému se věnoval jako hráč na extraligové úrovni a dnes působí jako trenér dětí. Po ukončení baseballové kariéry využil volný čas pro kreslení. Ilustrace začal sdílet na sociálních sítích, kde si ho všimli lidé z vydavatelstvích a vytvořil tak ilustrace pro několik knižních titulů. V jeho práci si je znatelný vliv Alfonse Muchy, Gustava Klimta, Egona Schieleho nebo Adolfa Borna stejně jako architektonických stylů jako funkcionalismus, secese či brutalismus, které se často prolínají do jeho grafik, a to jak zpracováním, tak i výběrem samotných témat.

1.

Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Určitě je to umělá inteligence. Konkrétně Adobe Firefly implementované do Photoshopu, které mi pomáhá při úpravě fotek a kreslení. Už není problém, když potřebuji fotografii na šířku, ale klient dodal jen na výšku. Stačí jeden klik, program doplní chybějící části a ještě mi dá vybrat z několika možností. Stejně tak se mi hodí, když při kreslení potřebuji referenci. Opět jedno kliknutí a hned ji mám. A to jsme teprve na začátku!

2.

Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vařit bohužel neumím. Mé dovednosti končí přípravou těstovin, ale máme se synem jednu tradici. Občas, když jsme přes víkend sami doma, děláme si večer palačinky. Potřeme je nutellou, sedneme k televizi a koukáme na strašidelné filmy pro děti. Druhý den ráno následují míchaná vajíčka na cibulce se slaninou.

3.

Co vám přináší klid v duši?

Baseball. Ta chvíle, když přijdu na hřiště, jsem v jiném světě. Kombinace oranžové antuky, zelené trávy a modrého nebe mě stále uklidňuje a přenáší od všeho kolem i po více než třiceti letech. Okamžik, kdy vám nadhazovač nadhodí, celý svět se smrskne do bílého malého míčku s červenými švy, který se snažíte odpálit co nejdál.

4.

Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Trénování dětí, samozřejmě baseballu. Vypadá to, že syn k tomuto sportu zahořel stejnou láskou, a tak spolu s jeho kamarády trávíme spoustu času na hřišti. Líbí se mi předávání zkušeností, sledovat, jak se baví hrou, jak se zlepšují, jak vyhrávají nebo prohrávají. To potom brečí, ale za pět minut už zase mají úsměvy od ucha k uchu.

5.

Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Nedávno jsem dokoukal dva seriály, které mě nadchly. První z nich je komediální Ted Lasso z prostředí anglického fotbalu. Druhým jsou drsnější Gangy z Birminghamu s úžasnou atmosférou, v hlavní roli s excelujícím Cillianem Murphym. Z filmů by to určitě byl K zemi hleď! s Leonardem DiCapriem a Jennifer Lawrence.

Tomáše můžete sledovat zde