• Art
  • Kultura
  • Design
  • Páteční pětka / Ilustrátor Michal Bačák ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 7

Páteční pětka / Ilustrátor Michal Bačák ve víkendovém dotazníku

Michal Bačák patří mezi nejvýraznější české ilustrátory současnosti. S lehkostí a detailní propracovaností spojuje folklórní, přírodní, pohádkové, ale i vědecko-fantastické motivy. Jeho ilustrace zdobí nejenom stránky knih a časopisů, ale také produkty společností jako Hermès či Preciosa. V našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Audioknihy. Objevil jsem je celkem nedávno a skoro bych řekl, že se díky nim i těším do práce.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

S kamarády na Silvestra pravidelně vyhlašujeme soutěž o nejlepší jednohubku. Nikdy jsem ji nevyhrál. Ta soutěž je podmázlá, zkorumpovaná a nespravedlivá. Už mě nebaví! Jinak dělám výborný lembas. Ani elfové nepečou tak tvrdý lembas. Daly by se z něj stavět domy.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Práce na zahradě a v sadu. Ten sad není rozlehlý – mezi vinohrady vetknutý úzký pruh osobního ráje – takže se moc nenadřu. Každý rok se těším na kadlátka, staré hrušky, příští rok už snad budou meruňky a broskve. Díky vysazené broskvi jsem v létě objevil i další dvě oskeruše v okolí a těším se o víkendu na výlet do Bojkovic pro nějaké vysokokmeny. A když prokládám kompost koňským hnojem, popelem a kopřivovou jíchou, tak si připadám tak nějak zemsky aristokraticky.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Po pětatřiceti letech života bez řidičáku jsem přišel loni koncem léta k autu. Nejsem z těch, kteří se otočí za každým bavorákem, ale to ježdění samotné mě baví neskutečně. A taky chodím poslední rok na pobočky Generali častěji než do kostela.

5.
Který nedávno zhlédnutý film doporučujete na tento víkend?

Televizi a Netflix nemám. Nemám ani nervy a trpělivost na stahování filmů, zapomněl jsem heslo na HBO a do kina jdu až příští týden – na Dunu. Ale s přihlédnutím k dnešnímu dušičkovému období bych doporučil Vraždu na večeři nebo Mladého Frankensteina od Mela Brookse. Dá se na ně koukat kdykoli. Zvláště na podzim, v sychravém počasí.

Více o Michalovi zdezde