• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Ilustrátor Jan Šrámek ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 11

Páteční pětka / Ilustrátor Jan Šrámek ve víkendovém dotazníku

Pionýři a roboti, Postavit domy nestačí, Pražské vize nebo To je metro, čéče! - tyto knihy zdobí ilustrace Jana Šrámka, jehož práce se často dotýkají architektonických témat. Ilustrátor, umělec a pedagog Jan Šrámek v našem pravidelném Q&A odpovídá, co mu přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Na brněnském VUT spoluvede Ateliér video, kde mladé umělce směruje k multimediální variabilitě. Jeho práce byly prezentovány v galeriích a na festivalech v Londýně, New Yorku, Amsterdamu, Soulu nebo Pekingu. V roce 2014 se podílel na realizaci československého pavilónu na bienále architektury v Benátkách a je také dvojnásobným držitelem ocenění Ilustrátor roku při Czech Grand Design.

Ve své tvorbě experimentuje s animovaným filmem, s vektorovou grafikou, ilustrací a zkoumáním vztahu mezi statickým a pohyblivým obrazem. Zdánlivě chladný vizuál, do velké míry ovlivněný používáním počítače, v sobě nese melancholii a sídlištní dystopii. Nejznámější je ale jeho ilustrátorské práce týkající se architektonických témat, nejraději kreslí architekturu z druhé poloviny 20. století. Spoluzaložil také webový projekt Padesatky.info, který se zabývá výzkumem československé vizuální kultury padesátých let minulého století.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

V poslední době jsem měl největší radost z nového bloku MTN Black Book, který používám na skicování v plenéru. Maluji akrylovými fixami Molotow, a i když už jich mám plnou krabici, tak mě stále baví kupovat si pořad další a další odstíny.


2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Bohužel vůbec nevařím, ani nepeču. Nikdy mě to nebavilo. Pokud bych se ale chtěl nějaký recept skutečně naučit, tak by to byla vánočka, kterou dělá moje tchyně.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Hlavu si nejvíce vyčistím během dlouhých procházek s manželkou v přírodě, anebo na hokeji coby brankář. Hokej jsem hrál do svých patnácti let a znovu jsem se k němu vrátil před pár lety. Do té doby jsem vůbec neměl tušení, kolik jen v Brně existuje amatérských soutěží pro bývalé hokejisty. Vždycky, jakmile vstoupím na stadion, přepnu do úplně jiného modu a veškerý stres je pryč.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojil a baví vás?

Nejedná se přímo o nově osvojenou činnost, ale vrátil jsem se k něčemu, co jsem naposledy dělal někdy před patnácti lety. Během covidu jsem začal zase s malováním v plenéru a teď jsem si na tom vypěstoval závislost. Momentálně si nedokážu představit výlet, kde bych si aspoň na chvíli nesednul a nezačal malovat. Kromě malování krajiny mě baví i urbánní motivy. Během dovolené v Itálii mě fascinovaly velké obchodní a válečné lodě v přístavu.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Minulý víkend skončila ve Vídni retrospektivní výstava věnovaná americkému malíři Jean-Michaelovi Basquiatovi. Po dlouhé době jsem zhlédnul životopisný film Basquiat, který o něm natočil malíř a režisér Julian Schnabel v roce 1996. I po více než dvaceti letech je to podle mě jeden z nejlepších filmů o umělci, který byl kdy natočen. Potom bych určitě doporučil seriál na Netflixu s názvem Reign Supreme, který přibližuje počátky hip-hopové kultury ve Francii na konci osmdesátých let.

Jana můžete sledovat zde