• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Fotografka Bet Orten ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 6

Páteční pětka / Fotografka Bet Orten ve víkendovém dotazníku

Vyhledávaná módní fotografka a vizuální umělkyně vystudovaná v Londýně a se zkušenostmi asistentky fotografického kronikáře světové popkultury Stevena Kleina, má na svém kontě mj. titul Fotograf roku a několik nominací. Se svým partnerem, sochařem Matějem Hájkem provozují umělecké studio Skull. Bet Orten v našem pravidelném Q&A odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Fotografování ji zaujalo, když si v dětském věku zapůjčila starý fotoaparát svého dědečka. Tenkrát poprvé se na svět podívala jiným pohledem a už nikdy se nepřestala dívat. Její snímky mají v sobě intimitu duše introvertního umělce, ale i velkolepost téměř muchovského děje. Studovala fotografii na London College of Fashion, v New Yorku dělala asistentku slavnému fotografovi Stevenu Kleinovi. Je autorkou kampaní pro Pavla Brejchu, Jakuba Polanku nebo legendární studio ZORYA. Společně s Veronikou Ruppert pak vytváří koncepty a výtvarné módní editorialy pro magazín BLUE PAPER.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Jednoznačně NFTs, naprosto jsem tomuto fenoménu propadla. Mé fotografie proto již existují jako NFT a sama zvažuji nějaké od svých kolegů ze světové fotografické komunity zakoupit. Dřív by mě asi nikdy nenapadlo, že tohle bude jednou možnost, jak se jako umělecká fotografka živit.
Obecně i směrem ke kryptu jsem byla poměrně skeptická, ale to, co NFTs umožňují, mě fascinuje. Najednou pro sebe cítím, že jen „Sky is the limit“.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Vůbec žádné. Jsem šťastná, když někdo uvaří mně a vidím, jak lidi vaření umějí přetavit v umělecký proces. Nicméně, toto je jedna z mála věcí, co mě zkrátka minula a s láskou a radostí jí přenechám ostatním. I když paradoxně moje děti si nějakou záhadou myslí, že docela vařit umím… Nechávám je v té sladké nevědomosti a děsím se dne, kdy to prokouknou.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Moje duše je duše zkoumající, neustále objevující a tázající se. A to ji přirozeně často činí velice neklidnou. Nad vším, co se kolem mě a ve světě děje, hodně přemýšlím. Proto mi pomáhá vytrhnout se z mysli, třeba otužováním. A to pak zaživá i má mysl onen kýžený klid. Ideálně někde uprostřed lesa, v zimě… všude ticho, klid, jen nádech a výdech… a pak rauš a pocit maximální radosti…. a klidu.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Ovládání Twitteru, tolik nezbytného právě pro NFT komunitu. A couvání na koni. To je těžký pokyn, ale snad už to začíná jít.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Taková pohodovka pro spíše (ne)klid duše. Kdo jste ještě neviděli – film Don’t Look Up.

O fotografce Bet Orten více zde