• Art
  • Kultura
  • Páteční pětka / Fotografka a umělkyně Veronika Čechmánková ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 10

Páteční pětka / Fotografka a umělkyně Veronika Čechmánková ve víkendovém dotazníku

Fotografka a intermediální umělkyně Veronika Čechmánková má za sebou řadu výstav včetně těch zahraničních v Londýně, Basileji nebo Arles. V jejím díle se propojuje éteričnost a křehkost s nadčasovostí a nostalgií. V našem pravidelném Q&A Veronika odpovídá, co jí přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Veronika svou inspiraci často nabírá z minulosti, zkoumá, jak fungují tradiční symboly a různé historické prvky v současnosti. S důrazem na plasticitu a tělesnost reaguje na svoji zkušenost s tradicemi folkloru archetypální kulturní symbolikou.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Mám radost z nové vůně Hanzo od českého parfumérského domu Kintsugi, pro který jsem v roli fotografky vytvořila kampaň. Také mě těší moje nová taška a kalhoty od Mia Jadrna z recyklovaného textilu. Skvěle umí pracovat s barvami. Radost mi udělala nová kolekce Oficina Playa Natalie Nepovímové, kterou představila v rámci letošního Designbloku. Jako modelka jsem byla součástí přehlídky i kampaně. Byla jsem také při procesu vzniku celé kolekce, což je vždy hezká práce s přáteli.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Z mého pohledu je každé jídlo zajímavé. Důležitou roli hrají dobré ingredience. Jednou z nich je také aktuální rozpoložení při vaření, zda jste vůbec schopni vložit do jídlo to, co potřebujte. Já pro sebe moc nevařím, během dne mi nezbývá moc času. Ráda ale peču. Dva dny zpět banana bread, který u mých kolegů v práci slavil velký úspěch.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Když přichází jaro, jsou všude kolem barvy a kytky kvetou. Když mám dobré jídlo, nebo se mi podaří ulovit dobrou fotku na kinofilm. Také když se můžu dívat do ohně. Nebo jdu do muzea a něco mě nadchne, jako týden zpět v zahradě Kinských v Národopisném muzeu v expozici lidových tradic.

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Už nějaký čas se věnuji textilním obrazům. Práci s tímto materiálem si stále osvojuji, a to mi dělá radost. Je to pro mě nový způsob přemýšlení a hledání vztahu k materiálu, který rozvíjím skoro rok. Využívám staré látky po babičce, která byla švadlena a pracuji s různými textilní technikami. Doufám, že obrazy budou brzy hotové, ale zrovna tato práce vyžaduje svůj specifický čas.

Z kampaně LaFormela Mainline Campaign 2022... / foto: Jan Grombiřík

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Na seriály se nedívám. Mám rada kino Ponrepo. Občas se podívám na film přes český portál dafilms.cz, kde je skvělý výběr hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Doporučuji fascinující dokument Ama-San portugalské režisérky Cláudie Varejão, který lyrickým způsobem zachycuje práci japonských lovkyň perel. Jejich řemeslo, které má kořeny ve třetím století ale pomalu vymírá a další Amy („ženy moře“) se hledají současné době těžce.

Více o Veronice zdezde