• Art
  • Filantropie
  • Páteční pětka / Filantropka Karolína Bosáková ve víkendovém dotazníku
Další článek
1 / 13

Páteční pětka / Filantropka Karolína Bosáková ve víkendovém dotazníku

Předváděla kolekce pro nejprestižnější světové značky, později vedla modelingovou agenturu a dnes se jako ředitelka Nadačního fondu Happy Hearts věnuje filantropii. Karolína Bosáková v našem pravidelném Q&A odpovídá, co ji přináší největší radosti či jakou činností si dokonale vyčistí hlavu.

Advertisement

Jako modelka spolupracovala se značkami jako Chanel, Armani, Givenchy nebo Alexander McQueen. Později založila agenturu, která stála u zrodu prvního českého fashion weeku. Dnes Karolína Bosáková nejvíce své energie soustředí do filantropických projektů se zaměřením na vzdělání v rámci nadačního fondu Happy Hearts, který staví školy pro děti v zemích zasažených přírodní katastrofou.

„V Happy Hearts jsme lidé různých národností, mnoha etnik, máme různá povolání a zaměření, ale spojuje nás jedna myšlenka. Pomáhat dětem na celém světě, které vlivem přírodních katastrof přišly o možnost vzdělávat se a učit se ve školách. Pomáháme s obnovou a stavbami škol, aby se děti mohly zase vrátit tam, kde dostanou to nejcennější pro svůj další život,“ vysvětluje Karolína. Jen v ČR její Nadační fond vybral bezmála 50 milionů korun, za které vznikly školy v Nepálu, Mexiku, na Haiti a v Mozambiku. Karolína se věnuje se i dalším filantropickým aktivitám, podporuje děti na Ukrajině, kam během prvních týdnů konfliktu poslala už desítky tisíc hraček a školních potřeb.

V pátek 9. června proběhne pod jejím vedením na pražském Žofíně 13. ročník charitativní gala dinner nadace Happy Hearts.

1.
Jaký nový produkt vám v poslední době udělal radost?

Váza Dechem v mé oblíbené tyrkysové barvě. Dostala jsem ji k narozeninám a dělá mi každý den radost. Miluju květiny v bytě. Zřejmě si budu muset pořídit minimálně ještě jednu.

2.
Jaké nejzajímavější jídlo umíte uvařit?

Kuře na paprice. Není to sice nejzajímavější recept, ale je rozhodně nejoblíbenější u všech mých dětí a jejich kamarádů. Na nějaké větší experimenty děti ve věku 10+ nejsou, ale těším se, až budou. Vařím moc ráda. Občas pečeme domácí pizzu. Aby byla skvělá, tak těsto necháváme uležet dva až tři dny. Pak je dokonalá.

3.
Co vám přináší klid v duši?

Vědomí, že moje práce má smysl. S Happy Hearts stavíme školy po celém světě. Námi postavené školy navštěvuje skoro 120 tisíc dětí, kterým budovu školy vzala přírodní katastrofa. Taková práce přináší naději na lepší budoucnost pro celé generace. Díky vzdělání si tyto děti budou moci v budoucnu pomoci samy. Každý rok jezdím pracovat na našich školách jako dobrovolník. Když mohu přiložit i ruku k dílu, dostává se mi ten nejlepší pocit. V našem dobrovolnickém kempu potkávám úžasné lidi z celého světa. Všechny nás spojuje ochota pomáhat a darovat svůj čas. Všem doporučuji podobnou cestu podniknout. Vím, že za sebou nechávám nové školy a velmi pozitivní odkaz. To je velmi naplňující pocit. Věřím, že činy lidí i z tak malé země, jako je Česko, mohou mít pozitivní globální dopad. K tomu cvičím, dýchám, medituji. Miluju přírodu. A často se usmívám!

4.
Jakou činnost jste si nedávno osvojila a baví vás?

Právě jsem dokončila on-line kurz zahradní architektury. Miluju přírodu a moc mě to lákalo. Navrhuji teď zahrady pro rodinu a přátele a je to moc zajímavý proces, který s pomocí jednoduchých pravidel zvládne každý sám. Navíc tak můžete do své zahrady promítnout více sami sebe a to je krásné. Těší mě náš nový přírůstek do rodiny. Před půl rokem jsme si s dětmi pořídili po dlouhé pauze štěně amerického kokra. Chodíme s ním pravidelně na cvičák a moc nás to baví. Měla jsem pejska již dříve. Moje první fenka Beruška se dožila sedmnácti let a byla můj nejlepší parťák. Zažila se mnou zákulisí haute couture přehlídek v Paříži, návrat do Česka i narození mých dětí. Teď vidím, že jsme zbytečně dlouho váhali, než jsme si pořídili dalšího rodinného parťáka. Je prostě boží.

5.
Který nedávno zhlédnutý film či seriál doporučujete na tento víkend?

Moc zajímavý je černobílý dokument Stutz z produkce Netflix v režii Jonaha Hillema. Jedná se o intimní náhled z prostředí terapie, během kterého známý psychiatr Phil Stutz zkoumá svoje zážitky z dětství. Ten mě nadchl.

Karolínu můžete sledovat zdezde